PiS robi krok w tył ws. ordynacji wyborczej

PiS zdecydował się na ustępstwa w kwestii zmian w ordynacji wyborczej. Proponuje pozostawienie JOW w małych gminach, a okręgi wyborcze do sejmików, rad gmin i powiatów miałby pozostać bez zmian.

Posłowie PiS przedstawili poprawki do projektu ustawy o prawie wyborczym, który wprowadza zmiany w ordynacji w wyborach do samorządów. Jak poinformowano, będą rekomendować pozostawienie jednomandatowych okręgów wyborczych w małych gminach, do 20 tys. mieszkańców.

Ponadto, wielkość okręgów wyborczych do sejmików, rad gmin i powiatów miałaby pozostać bez zmian. Ich ustalanie miałoby być uprawnieniem tych organów samorządu terytorialnego, czyli rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. PiS proponuje również zmniejszenie liczby komisarzy do 100, a także wydłużenie kadencji w samorządach do 5 lat. Ta ostatnia propozycja została przedstawiona wczoraj przez wicepremiera Jarosława Gowina.

– Projekt, który dotyczy prawa wyborczego powinien powstawać w atmosferze współpracy i kompromisu – mówili posłowie PiS. Wcześniej na stronach DoRzeczy.pl poseł PiS Łukasz Schreiber tłumaczył, że zmiany proponowane ws. likwidacji JOW miałyby zapobiec takim sytuacjom, gdy np. komitet wójta czy burmistrza otrzymując 20-30 proc. głosów ma większość w radzie. Lub takim, gdy w takiej sytuacji w II turze wygrywa kandydat opozycji na wójta czy burmistrza i ma przeciwko sobie całą Radę.

Według posłów Kukiz’15, którzy zdecydowanie oponowali przeciwko zmianom w ordynacji, szczególnie w kwestii likwidacji JOW, są to bardzo znaczące zmiany. W ich opinii, PiS najwyraźniej zdał sobie sprawę z tego, że „wycinanie” mniejszych ugrupowań może odbić się niekorzystnie dla partii rządzącej. Ponadto, stawia to pod znakiem zapytania opłacalność wspólnego startu PO i Nowoczesnej w wyborach samorządowych. – Jeśli Nowoczesna dostałaby gdzieś 7-8 proc., to ma radnego. A jak pójdą z PO, to nie będą mieli żadnego, bo Platforma weźmie wszystkich radnych ze wspólnej listy– mówi portalowi Kresy.pl poseł Tomasz Rzymkowski. Wcześniej Paweł Kukiz zapowiadał, że proponowane przez PiS zmiany w ordynacji wyborczej mogą doprowadzić do przekształcenia jego ruchu w partię polityczną.

Przeczytaj: Kukiz: dziś rocznica urodzin Piłsudskiego, a PiS dokonał bolszewickiego zamachu

DoRzeczy.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply