Dziś 150 rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Przykre, że akurat dzisiejszej nocy PiS dokonał bolszewickiego zamachu na Samorządy i Obywatelskość – tak Paweł Kukiz komentuje forsowanie przez PiS zmian w ordynacji wyborczej do samorządów.

W poniedziałek późnym wieczorem sejmowa komisja nadzwyczajna opowiedziała się za zniesieniem JOW-ów w wyborach do rad gmin, wprowadzając ordynację proporcjonalną, za czym optuje PiS. Na portalu społecznościowym skomentował to Paweł Kukiz.

– Dziś 150 rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Przykre, że akurat dzisiejszej nocy PiS dokonał bolszewickiego zamachu na Samorządy i Obywatelskość. Trudno w takich warunkach cieszyć się i celebrować Rocznicę. Precz z komuną! – napisał na Facebooku Kukiz.

Wcześniej polityk krytycznie skomentował również działania PiS w związku z doniesieniami, że partia ta rozważa rezygnację z bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zamiast tego, mieliby oni być wskazywani przez rady gmin.

– Mam zupełnie poważną propozycję – może niech po prostu Prawo i Sprawiedliwość mianuje radnych, wójtów i burmistrzów? Po co tworzyć fikcję wyborów? – napisał Kukiz.  Jego zdaniem wszystko, co dzieje się od czasu zmian w Trybunale Konstytucyjnym nie ma nic wspólnego z systemem demokratycznym. Pyta, jaki więc sens ma ciągłe tworzenie pozorów demokracji:

– Ludzie NIE CHCĄ demokracji. Powiedzmy sobie jasno- PiS ma pełnię władzy, którą dało mu 6 mln wyborców i ci wyborcy chcą władzy absolutnej PiS-u. Obecna konstytucja umożliwia PiS-owi robienie praktycznie wszystkiego, co mu się podoba i to prawie zawsze ZGODNIE Z PRAWEM. W Sejmie mają większość, w każdej Komisji Sejmowej – też. Z nikim nie muszą a przede wszystkim NIE CHCĄ rozmawiać. Więc po co się szarpać?

Przeczytaj: Kukiz’15 walczy z PiS o JOW-y

Kukiz odniósł się także do poprawek posła Tomasza Jaskóły (K’15), zgłoszonych do projektu zakładającego wyłanianie przez Sejm siedmiu z dziewięciu członków PKW. Wszystkie zostały odrzucone:

– Tomek, te wszystkie zgłaszane przez nas poprawki nie mają żadnego sensu. Oni nawet propagowania banderyzmu w Polsce nie chcą karać a my liczymy na to, że będą demokratyzować proces wyborczy?

Zdaniem Pawła Kukiza, PiS to partia „mentalnie bolszewicka”, której tylko ulica jest się w stanie postawić.

– Nikt inny nie da jej rady. Ustawią sobie ordynację pod siebie, zawłaszczą wszystko i dopiero, gdy nastąpi jakieś gospodarcze załamanie albo zawirowanie na szczytach władzy w partii zaistnieje nadzieja na państwo obywatelskie. Dopiero wtedy, gdy większość powie „dość” a na to się nie zanosi – uważa Kukiz.

W poniedziałek sejmowa komisja zdecydowała również, że szef Krajowego Biura Wyborczego będzie powoływany przez Państwową Komisję Wyborczą na okres 7 lat, spośród kandydatów zgłoszonych przez prezydenta, Sejm oraz Senat. Projekt PiS zawiera zapis, że kandydat na szefa KBW nie może należeć do partii politycznej.

Posłowie PiS, broniąc likwidacji JOW w wyborach samorządowych argumentowali, że „nie pozwalają [one] prezentację wszystkich preferencji wyborczych w danym okręgu”. Skrytykowali przy tym zasadnicze założenie ordynacji większościowej.  – Ten kto wygrywa bierze wszystko – mówił Andrzej Matusiewicz (PiS), czyniąc z tego zarzut. Z kolei poseł PiS Łukasz Schreiber przekonywał, że zmiany nie doprowadzą do „upartyjnienia” samorządów. – Ludzie w gminach nie głosują na taką czy inną partię, tylko na człowieka. To, do jakiego komitetu należy, jest sprawą trzeciorzędną – ocenił Schreiber.

Przeczytaj: „Rz”: jakie zmiany w ordynacji wyborczej proponuje PiS

Interia.pl / facebook.com / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. bob
  bob :

  Kukiz się myli JOW na tym poziomie nie są potrzebne nawet nie mają sensu ..natomiast ma racje co do mentalności pisu i jeśli były przymiarki do likwidacji bezpośrednich wyborów na wójtów/burmistrzów/prezydentów to to najlepszy dowód bolszewickiej natury pisu. I to są fakty oni żyją w XIX wieku z tymi posłami tępymi a wiernymi z brakiem szacunku dla wyborców

 2. jerzyjj
  jerzyjj :

  Piłsudski vel Selman, żyd litewski, agent austriacko-pruski, zdrajca Polski

  Piłsudski (1867-1935) odegrał w najnowszej historii politycznej Polski rolę szczególną i wybitnie kontrowersyjną. Jego postać podzieliła opinię w Pol­sce na dwa obozy: na przeciwników i zwolenników. Przeciwników było więcej. Stosunek zwolenników do marszałka był raczej „religijny” niż polityczny.
  Piłsudski był Litwakiem czyli żydem Litewskim. Prawdziwe nazwisko to Selman, agent najpierw Austro-Węgier a potem Prus i Niemiec. Aż do śmierci, pupil Hitlera, agent masoński. Uważany i lansowany przez współczesnych Żydów za wyzwoliciela i zbawiciela Polski ( liczne pomniki, ulice z jego nazwiskiem).
  Piłsudski był nie tylko niemieckim agentem, ale też pozbawionym skrupułów mordercą, który nie zawahał się wydać rozkazu zabicia prezydenta Narutowicza.

  Informacje te zawdzięczamy książce endeckiego publicysty Jędrzeja Giertycha.
  > http://www.historycy.org/index.php? showtopic =12838

  Piłsudski to majstersztyk tajnej dyplomacji pruskiej.
  > http://niepoprawni.pl/blog/3977/pilsudski-to-majstersztyk-tajnej-dyplomacji -pruskiej
  ——————————————————–
  https://marucha.wordpress.com/2016/07/30/jozef-pilsudski-vel-selman-zyd-litewski-agent-austriacko-pruski-zdrajca-polski/