Dziś 150 rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Przykre, że akurat dzisiejszej nocy PiS dokonał bolszewickiego zamachu na Samorządy i Obywatelskość – tak Paweł Kukiz komentuje forsowanie przez PiS zmian w ordynacji wyborczej do samorządów.

W poniedziałek późnym wieczorem sejmowa komisja nadzwyczajna opowiedziała się za zniesieniem JOW-ów w wyborach do rad gmin, wprowadzając ordynację proporcjonalną, za czym optuje PiS. Na portalu społecznościowym skomentował to Paweł Kukiz.– Dziś 150 rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Przykre, że akurat dzisiejszej nocy PiS dokonał bolszewickiego zamachu na Samorządy i Obywatelskość. Trudno w takich warunkach cieszyć się i celebrować Rocznicę. Precz z komuną! – napisał na Facebooku Kukiz.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wcześniej polityk krytycznie skomentował również działania PiS w związku z doniesieniami, że partia ta rozważa rezygnację z bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zamiast tego, mieliby oni być wskazywani przez rady gmin.

– Mam zupełnie poważną propozycję – może niech po prostu Prawo i Sprawiedliwość mianuje radnych, wójtów i burmistrzów? Po co tworzyć fikcję wyborów? – napisał Kukiz.  Jego zdaniem wszystko, co dzieje się od czasu zmian w Trybunale Konstytucyjnym nie ma nic wspólnego z systemem demokratycznym. Pyta, jaki więc sens ma ciągłe tworzenie pozorów demokracji:

– Ludzie NIE CHCĄ demokracji. Powiedzmy sobie jasno- PiS ma pełnię władzy, którą dało mu 6 mln wyborców i ci wyborcy chcą władzy absolutnej PiS-u. Obecna konstytucja umożliwia PiS-owi robienie praktycznie wszystkiego, co mu się podoba i to prawie zawsze ZGODNIE Z PRAWEM. W Sejmie mają większość, w każdej Komisji Sejmowej – też. Z nikim nie muszą a przede wszystkim NIE CHCĄ rozmawiać. Więc po co się szarpać?

Przeczytaj: Kukiz’15 walczy z PiS o JOW-y

Kukiz odniósł się także do poprawek posła Tomasza Jaskóły (K’15), zgłoszonych do projektu zakładającego wyłanianie przez Sejm siedmiu z dziewięciu członków PKW. Wszystkie zostały odrzucone:

– Tomek, te wszystkie zgłaszane przez nas poprawki nie mają żadnego sensu. Oni nawet propagowania banderyzmu w Polsce nie chcą karać a my liczymy na to, że będą demokratyzować proces wyborczy?

Zdaniem Pawła Kukiza, PiS to partia „mentalnie bolszewicka”, której tylko ulica jest się w stanie postawić.

– Nikt inny nie da jej rady. Ustawią sobie ordynację pod siebie, zawłaszczą wszystko i dopiero, gdy nastąpi jakieś gospodarcze załamanie albo zawirowanie na szczytach władzy w partii zaistnieje nadzieja na państwo obywatelskie. Dopiero wtedy, gdy większość powie „dość” a na to się nie zanosi – uważa Kukiz.

W poniedziałek sejmowa komisja zdecydowała również, że szef Krajowego Biura Wyborczego będzie powoływany przez Państwową Komisję Wyborczą na okres 7 lat, spośród kandydatów zgłoszonych przez prezydenta, Sejm oraz Senat. Projekt PiS zawiera zapis, że kandydat na szefa KBW nie może należeć do partii politycznej.

Posłowie PiS, broniąc likwidacji JOW w wyborach samorządowych argumentowali, że „nie pozwalają [one] prezentację wszystkich preferencji wyborczych w danym okręgu”. Skrytykowali przy tym zasadnicze założenie ordynacji większościowej.  – Ten kto wygrywa bierze wszystko – mówił Andrzej Matusiewicz (PiS), czyniąc z tego zarzut. Z kolei poseł PiS Łukasz Schreiber przekonywał, że zmiany nie doprowadzą do „upartyjnienia” samorządów. – Ludzie w gminach nie głosują na taką czy inną partię, tylko na człowieka. To, do jakiego komitetu należy, jest sprawą trzeciorzędną – ocenił Schreiber.

Przeczytaj: „Rz”: jakie zmiany w ordynacji wyborczej proponuje PiS

Interia.pl / facebook.com / Kresy.pl

Reklama

Tagi: , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. bob :

  Kukiz się myli JOW na tym poziomie nie są potrzebne nawet nie mają sensu ..natomiast ma racje co do mentalności pisu i jeśli były przymiarki do likwidacji bezpośrednich wyborów na wójtów/burmistrzów/prezydentów to to najlepszy dowód bolszewickiej natury pisu. I to są fakty oni żyją w XIX wieku z tymi posłami tępymi a wiernymi z brakiem szacunku dla wyborców

 2. jerzyjj :

  Piłsudski vel Selman, żyd litewski, agent austriacko-pruski, zdrajca Polski

  Piłsudski (1867-1935) odegrał w najnowszej historii politycznej Polski rolę szczególną i wybitnie kontrowersyjną. Jego postać podzieliła opinię w Pol­sce na dwa obozy: na przeciwników i zwolenników. Przeciwników było więcej. Stosunek zwolenników do marszałka był raczej „religijny” niż polityczny.
  Piłsudski był Litwakiem czyli żydem Litewskim. Prawdziwe nazwisko to Selman, agent najpierw Austro-Węgier a potem Prus i Niemiec. Aż do śmierci, pupil Hitlera, agent masoński. Uważany i lansowany przez współczesnych Żydów za wyzwoliciela i zbawiciela Polski ( liczne pomniki, ulice z jego nazwiskiem).
  Piłsudski był nie tylko niemieckim agentem, ale też pozbawionym skrupułów mordercą, który nie zawahał się wydać rozkazu zabicia prezydenta Narutowicza.

  Informacje te zawdzięczamy książce endeckiego publicysty Jędrzeja Giertycha.
  > http://www.historycy.org/index.php? showtopic =12838

  Piłsudski to majstersztyk tajnej dyplomacji pruskiej.
  > http://niepoprawni.pl/blog/3977/pilsudski-to-majstersztyk-tajnej-dyplomacji -pruskiej
  ——————————————————–
  https://marucha.wordpress.com/2016/07/30/jozef-pilsudski-vel-selman-zyd-litewski-agent-austriacko-pruski-zdrajca-polski/