Kukiz’15 walczy z PiS o JOW-y

Politycy Kukiz’15 krytykują pomysły PiS ws. zmiany ordynacji wyborczej, które mają doprowadzić do likwidacji JOW-ów w samorządach i zapowiadają walkę o ich utrzymanie.

W rozmowie w programie #RZECZoPOLITYCE na rp.pl, rzecznik klubu Kukiz’15 Jakub Kulesza mówił o zmianach w ordynacji wyborczej, które chce wprowadzić PiS. Zapowiedział, że Kukiz’15 będzie walczyć o to, by zatrzymać zmiany prowadzące do likwidacji jednomandatowych okręgów wyborczych w samorządach.

– Czeka nas batalia sejmowa w sprawie JOW-ów, będziemy o nie walczyć. Wierzymy, że uda się zatrzymać te zmiany, jeżeli się nie uda, planujemy zaapelować do prezydenta z prośbą o weto – mówił Kulesza.

Przeczytaj: „Rz”: jakie zmiany w ordynacji wyborczej proponuje PiS

Polityk tłumaczył, że propozycje przedstawione przez PiS będą łączyć wady obydwu systemów wyborczych: proporcjonalnego i większościowego. Zagrożenie dostrzega również w innych pomysłach tej partii, które uważa za „niebezpieczne”. Jako przykład wskazał wybór Państwowej Komisji Wyborczej przez Sejm.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

– Partia rządząca całkowicie skroiła projekt ustawy pod swoje interesy polityczne – zaznacza Kulesza. Dodał, że zmniejszenie okręgów wyborczych sprawi, że normalny próg osiągnie pułap kilkunastu procent. W jego ocenie, PiS złamało niepisaną zasadę, według której ordynacji wyborczej nie zmienia się na rok przed wyborami. Nowe regulacje miałyby obejmować, zgodnie z projektem, już przyszłoroczne wybory samorządowe.

Zdaniem Kuleszy, samorządy powinny należeć do obywateli lokalnych, nie zaś do ugrupowań ogólnopolskich. Dodał, że partia popiera kandydatów w miejscach, gdzie działają JOW-y. Jako przykład wskazał swój okręg wyborczy w województwie lubelskim. – Mamy wiele zgłoszeń na różnych szczeblach administracyjnych – przypomniał polityk Kukiz’15.

Kulesza był pytany także m.in. o współpracę jego ugrupowania z PiS. Jak odpowiedział, Kukiz’15 stara się działać obiektywnie, jako opozycja merytoryczna, która wspiera dobre pomysły, a krytykuje słabe. W jego ocenie twierdzenia polityków PO o tym, że Kukiz’15 to koalicjant PiS, to „propaganda partii Schetyny”.

Anty-obywatelskie pomysły PiS

Politycy Kukiz’15 ostro krytykują propozycje zmian w ordynacji wyborczej, które zamierza wprowadzić PiS. Zwracają uwagę, że został on ostro skrytykowany przez PKW i ich zdaniem wiele wskazuje na to, że jest to bubel prawny. Według K’15, pomysły PiS są anty-obywatelskie.

– PKW merytorycznie zmasakrowała projekt ordynacji samorządowej autorstwa PiS. Chcemy, żeby PiS wycofało ten beznadziejny projekt. Jako Kukiz’15 złożyliśmy nasz projekt ustawy wprowadzający JOW-y na każdym szczeblu samorządu – mówił w czwartek Stanisław Tyszka podczas konferencji prasowej.

Z kolei posłanka Elżbieta Zielińska przypomniała, że Kukiz’15 w środę zorganizował konferencję ws. ordynacji samorządowej. – Przyjechało pół tysiąca wściekłych działaczy z różnych środowisk samorządowych. Ich głos będzie bardzo istotny, PiS znowu wrzuca tak ważny projekt bez jakichkolwiek konsultacji – zaznaczyła posłanka K’15. Z kolei zdaniem posła Jarosława Sachajko, PiS zamierza wprowadzić „partyjnych komisarzy”, którzy mieliby dzielić okręgi wyborcze tak, by partia Jarosława Kaczyńskiego mogła uzyskać jak najlepszy wynik.

Wcześniej Paweł Kukiz zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, by nie podpisywał ustawy likwidującej JOWy do czasu zorganizowania w tej sprawie referendum:

– Apelujemy do wszystkich, by nie dopuścić do totalnego upartyjnienia państwa! W innym wypadku wrócimy do systemu siermiężnej komuny. Proszę Prezydenta, by nie podpisywał ustawy PiS likwidującej JOW-y w samorządach, przynajmniej do czasu zorganizowania referendum w tej sprawie. Nie dopuśćmy do tego, byśmy wrócili do czasu komunistycznej, bolszewickiej Polski.

Przeczytaj również:

Porozmawiajmy o JOW – czyli właściwie o czym?

Debata w Hybrydach: Czy JOW-y uleczą państwo? [+VIDEO]

Rp.pl / facebook.com / Kresy.pl




Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz