Józef Piłsudski urodził się i wychował na Wileńszczyźnie. Nic dziwnego, że 150 rocznica urodzenia polityka i żołnierza była w sposób szczególny obchodzona przesz tamtejszych Polaków.

Uroczystości rozpoczęły się już w poniedziałek od Mszy Świętej w Kościele pw. Św. Teresy, którą koncelebrował wraz z kapłanami z Litwy i Polski, ks. płk Zbigniew Kępa z Ordynariatu Wojska Polskiego. W nabożeństwie uczestniczył pododdział kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego, oraz Orkiestra Reprezentacyjna WP. „Dzisiaj jesteśmy przedstawicielami polskiego narodu, który dziś dziękuje Panu Bogu za narodzenie Józefa Piłsudskiego przed 150 laty. Dziękujemy dzisiaj za Jego matkę – Marię z Bilewiczów Piłsudską, która zaszczepiła mu miłość do ziemskiej ojczyzny – do Polski. Dzisiaj Panu Bogu składamy dziękczynne Te Deum także za 100-lecie odzyskania niepodległości, którego świętowanie już teraz zaczynamy obchodzić” – powiedział ks. płk Kępa.

Jak informuje czołowy polski portal na Litwie L24.lt, na uroczystościach obecni byli Ambasador RP na Litwie – Urszula Doroszewska, kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Wilnie – Marcin Zieniewicz, attaché wojskowy przy ambasadzie RP w Wilnie -płk Mirosław Wójcik, szef polskiego Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, prezes Związku Polaków na Litwie, poseł na Sejm RL z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin – Michał Mackiewicz, wicestarosta frakcji AWPL-ZChR w Sejmie RL – Wanda Krawczonok, mer samorządu rejonu wileńskiego – Maria Rekść, mer samorządu rejonu solecznickiego – Zdzisław Palewicz, wicemer samorządu rejonu trockiego – Maria Pucz, prezes Macierzy Szkolnej – Józef Kwiatkowski, sekretarz Klubu Weteranów AK Okręgu Wileńskiego Edmund Szot, przedstawiciele Rodziny Ponarskiej, akowcy z Wileńszczyzny, z Białorusi i z Polski, kombatanci, jak też pochodzący z Wilna polski prawnik – sędzia Bogusław Nizieński

Kolejna część poniedziałkowych uroczystości odbyła się na cmentarzu na Rossie. Do zebranych przy mauzoleum matki i serca Józefa Piłsudskiego przemówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jak powiedział – „Józef Piłsudski ukształtowany był przez Wilno, wielokrotnie to podkreślał, wielokrotnie o tym mówił, że to Wilno wychowało go, atmosfera domu rodzinnego, zwłaszcza zaszczepiona przez matkę miłość do tradycji i poezji romantycznej uczyniła z niego człowieka, który poprowadził potem naród do zwycięstwa, do niepodległości. Marszałek Piłsudski wzrastał w tym ukochanym mieście, w atmosferze kultu Filomatów i Filaretów, kultu tych, którzy zsyłani byli w głąb Rosji przez Nowosilcowa, ukształtowany był przez Juliusza Słowackiego i Adama Mickiewicza, ukształtowany był przez celę Konrada, przez ten moment kiedy z Gustawa narodził się Konrad. Tu w Wilnie Józef Piłsudski wiedział, że będzie bojownikiem o niepodległość Rzeczpospolitej, tym bojownikiem wyrosłym z pięknej, polskiej tradycji romantycznej.”  Na Rossie odczytano apel poległych i złożono wieńce przy płycie mauzoleum.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

We wtorek przed południem rozpoczęły się organizowane przez Związek Polaków na Litwie uroczystości w Zułowie, w miejscu gdzie stał dworek w którym zamieszkiwała rodzina Piłsudskich. Głos zabrał Michał Mackiewicz, prezes ZPL i deputowany litewskiego parlamentu z ramienia Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin. Zauważył, że jeszcze nigdy uroczystości w Zułowie, nie zgromadziły tylu gości. Zapraszał jednak gości z Polski do częstszego odwiedzania tego miejsca, w którym ZPL organizuje miejsce pamięci narodowej Polaków.  „To sprawa naszego honoru, by to miejsce nie zostało utracone” – mówił Mackiewicz – „Budujemy tu miejsce pamięci”, które okaże się pomocne dla „zachowania tożsamości Polaków na Litwie, na Wileńszczyźnie” oraz dla „całego narodu polskiego, którego cząstką jesteśmy”.

Zastępca ambasadora RP na Litwie odczytał list marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego do uczestników uroczystości. Nazwał w swoim liście Piłsudskiego „wyjątkowym wizjonerem” który zorganizował „ruch niepodległościowy”. „Po odzyskaniu niepodległości wyznaczył sobie nowe zadanie, wzmocnienie państwa i konsolidację społeczeństwa” – napisał Kuchciński.

l24.lt/wilnotek.lt/kresy.pl

 

 

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jerzyjj
  jerzyjj :

  Piłsudski vel Selman, żyd litewski, agent austriacko-pruski, zdrajca Polski

  Piłsudski (1867-1935) odegrał w najnowszej historii politycznej Polski rolę szczególną i wybitnie kontrowersyjną. Jego postać podzieliła opinię w Pol­sce na dwa obozy: na przeciwników i zwolenników. Przeciwników było więcej. Stosunek zwolenników do marszałka był raczej „religijny” niż polityczny.
  Piłsudski był Litwakiem czyli żydem Litewskim. Prawdziwe nazwisko to Selman, agent najpierw Austro-Węgier a potem Prus i Niemiec. Aż do śmierci, pupil Hitlera, agent masoński. Uważany i lansowany przez współczesnych Żydów za wyzwoliciela i zbawiciela Polski ( liczne pomniki, ulice z jego nazwiskiem).
  Piłsudski był nie tylko niemieckim agentem, ale też pozbawionym skrupułów mordercą, który nie zawahał się wydać rozkazu zabicia prezydenta Narutowicza.

  Informacje te zawdzięczamy książce endeckiego publicysty Jędrzeja Giertycha.
  > http://www.historycy.org/index.php? showtopic =12838

  Piłsudski to majstersztyk tajnej dyplomacji pruskiej.
  > http://niepoprawni.pl/blog/3977/pilsudski-to-majstersztyk-tajnej-dyplomacji -pruskiej
  ——————————————————–
  https://marucha.wordpress.com/2016/07/30/jozef-pilsudski-vel-selman-zyd-litewski-agent-austriacko-pruski-zdrajca-polski/