Polacy Wileńszczyzny uczczą Dmowskiego i Paderewskiego

Związek Polaków na Litwie chce uczcić architektów niepodległości II Rzeczpospolitej w rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Stele ku czci Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego zostaną odsłonięte w Memoriale jaki powstał na miejscu dawnego dworu w Zułowie, gdzie pierwsze lata życia spędził Józef Piłsudski. Opiekę nad tym terenem przejął Związek Polaków na Litwie który stworzył tam Miejsce Pamięci Narodowej, gdzie upamiętnia się ważne wydarzenia i wybitne postaci w historii narodu polskiego.

W dniu Święta Wojska Polskiego – 15 sierpnia wśród upamiętnionych znajdą się także Dmowski i Paderwski. Ojciec-założyciel ruchu narodowego, przewodniczący Komitetu Narodowego Polskiego, który w czasie pierwszej wojny światowej reprezentował Polaków wobec aliantów oraz drugi premier II Rzeczpospolitej mają zostać uhonorowani na Wileńszczyźnie w uznaniu ich zasług dla odbudowy państwa polskiego w 1918 r. Obaj reprezentowali Polskę na konferencji wersalskiej, która uznała nowe państwo i określiła wszystkie jej granice poza granicą wschodnią.

Uroczystości organizowane 15 sierpnia w Zułowie przez ZPL rozpoczną się o godzinie 14.

wilnoteka.lt/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz