Paweł Kukiz krytykuje działania PiS ws. zmian w ordynacji wyborczej. Jego zdaniem, prowadzą one do systemu dwupartyjnego i znacznego ograniczenia biernego prawa wyborczego Polaków.

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” Paweł Kukiz skrytykował obecne działania PiS – przede wszystkim w zakresie zmian w ordynacji wyborczej.

– Mamy czwarty rozbiór pod jednowładztwem PiS. Nie zdziwiłbym się, gdyby potwierdziły się informacje o zniesieniu wyborów bezpośrednich prezydentów, burmistrzów i wójtów – powiedział szef Kukiz’15.

Polityk dodał też, że PiS zmusza go do założenia partii. – (…) jest ryzyko, że ruch Kukiz’15 jako podmiot niepartyjny nie będzie mógł ubrać udziału w wyborach – tłumaczy. Jego zdaniem, „projekt zmian w ordynacji wyborczej autorstwa PiS powinien zostać zawetowany przez prezydenta lub co najmniej powinien zająć się nim Trybunał Konstytucyjny”. Przy czym ta druga opcja mogłaby mieć znaczenie taktyczne:

– Sam termin rozpatrzenia ustaw przez TK może doprowadzić do odwleczenia przyjęcia ustawy, która nie wejdzie w życie przed wyborami samorządowymi.

Odnosząc się do przegłosowania przez sejmową komisję nadzwyczajną zniesienia JOW-ów w wyborach do rad gmin, Paweł Kukiz przypomniał, o czym mówi art. 169 pkt. 2 Konstytucji RP.

– „Wybory do organów stanowiących są powszechne, równe, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym” – cytuje Kukiz. – Nie ma tam słowa o proporcjonalności. PiS ingeruje w zapis konstytucyjny.

Zdaniem szefa K’15, zmiana ordynacji wyborczej prowadzi do systemu dwupartyjnego, wykreowanego odgórnie przez liderów partyjnych. Zwraca uwagę, że PO w zasadzie nie protestuje przeciwko likwidacji JOW w samorządach – choć to ta partia je wprowadziła. Dodał też, że likwidacja systemu głosowania korespondencyjnego to dyskryminacja osób niepełnosprawnych.

– Burmistrzowie, prezydenci, wójtowie będą przywożeni w teczkach, jako nominaci partyjni z Warszawy, tak jak za czasów PRL – uważa Kukiz. – (…) okręgi wyborcze zostaną tak podzielone, że przez ich dzielenie i wielomandatowość PiS przejmie samorządy i sejmiki. (…) co najważniejsze – PiS, zmieniając ordynację wyborczą, pozbawi obywateli biernego prawa wyborczego.

W poniedziałek późnym wieczorem sejmowa komisja nadzwyczajna opowiedziała się za zniesieniem JOW-ów w wyborach do rad gmin, wprowadzając ordynację proporcjonalną, za czym optuje PiS.

– Dziś 150 rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Przykre, że akurat dzisiejszej nocy PiS dokonał bolszewickiego zamachu na Samorządy i Obywatelskość. Trudno w takich warunkach cieszyć się i celebrować Rocznicę. Precz z komuną! – napisał na Facebooku Kukiz.

Czytaj także: Kukiz: dziś rocznica urodzin Piłsudskiego, a PiS dokonał bolszewickiego zamachu

Rp.pl / PAP / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply