Rusza budowa zapory na granicy z Białorusią

Od wtorku 25 stycznia wykonawcy przystąpią do budowy zapory na granicy z Białorusią – przekazała w poniedziałek rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, rzeczniczka SG Anna Michalska poinformowała, że we wtorek wykonawcy „zgodnie z planem” wejdą na teren budowy stałej zapory na granicy z Białorusią.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Prace przygotowawcze trwają już jakiś czas, ale jutro, tak jak zapowiadaliśmy, oddajemy place pod budowę wykonawcom” – powiedziała Michalska.

Według niej prace na miejscu rozpoczną się od wiercenia pali i ich betonowania w ziemi.

Gotowa jest już dokumentacja techniczna dla ponad 20 km zapory. Równolegle w Siedlcach produkowane są stalowe przęsła. Wykonuje je za 589 mln złotych konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks.

Rzeczniczka SG obiecała, że jeszcze w tym tygodniu na miejscu budowy odbędzie się spotkanie dla dziennikarzy.

PAP podaje, że zapora na granicy z Białorusią będzie miała długość 186 km i wysokość ponad 5,5 metra. Wartość zakontraktowanych robót wynosi 644 mln złotych. Prace wykona Budimex (łącznie 105,5 km) oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex (łącznie 80,7 km). Prace będą prowadzone jednocześnie w czterech miejscach.

Przypomnijmy, że w październiku 2021 roku rząd przyjął projekt ustawy ws. budowy zapory na granicy z Białorusią. Zakładał on stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej m.in. w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Skutki finansowe związane z budową bariery oszacowano na 1,615 mld złotych, w tym 1,5 mld na budowę fizycznej bariery oraz 115 mln zł na urządzenia techniczne (perymetria). Ustawa weszła w życie z końcem października ubiegłego roku. Na jej mocy powołano pełnomocnika do spraw budowy zapory oraz zespół do spraw przygotowania realizacji zabezpieczenia granicy państwowej. Zakończenie budowy muru wstępnie zaplanowano na czerwiec br.

CZYTAJ TAKŻE Soloch: obawiamy się prowokacji ze strony Białorusi podczas budowy muru na granicy

Kresy.pl / rmf24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz