Podano wstępny termin zakończenia budowy muru na granicy polsko-białoruskiej.
We wtorek na na konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Maciej Wąsik, przekazał nowe szczegóły dotyczące budowy muru na granicy z Białorusią.
-Straż Graniczna podpisała trzy umowy dotyczące budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej – powiedział Wąsik. – Przystąpiliśmy do prac. Planowaliśmy zakończenie pierwszych działań, które kończą się podpisaniem umów pod koniec zeszłego roku. Te prace się przedłużyły o 10 dni. Okres świąteczny miał wpływ na to.
Głos w sprawie budowy muru zabrała też zastępca komendanta głównego Straży Granicznej, gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska. Podkreśliła, że zakończenie budowy muru na polsko-białoruskiej granicy przewidywane jest na czerwiec 2022 roku.
Zaznaczyła też, że „budowa muru na granicy to jest inwestycja absolutnie konieczna i pilna”, a także strategiczna.
– Nie ukrywam, że jest to dla nas ogromne wyzwanie, bo jest to największa w historii Straży Granicznej inwestycja budowlana, dlatego bardzo cieszę się, że w tak krótkim okresie, bo w przeciągu dwóch miesięcy udało nam się wypracować rozwiązania i zakontraktować budowę bariery fizycznej – powiedziała gen. Gorzkowska.
Przypomnijmy, że w październiku 2021 roku rząd przyjął projekt ustawy ws. budowy zapory na granicy z Białorusią. Zakładał on stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej m.in. w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Skutki finansowe związane z budową bariery oszacowano na 1,615 mld złotych, w tym 1,5 mld na budowę fizycznej bariery oraz 115 mln zł na urządzenia techniczne (perymetria). Ustawa weszła w życie z końcem października ubiegłego roku. Na jej mocy powołano pełnomocnika do spraw budowy zapory oraz zespół do spraw przygotowania realizacji zabezpieczenia granicy państwowej.
Przeczytaj: Kaczyński: Podjęliśmy decyzję o budowie trwałej zapory wzdłuż granicy polsko-białoruskiej
Dodajmy, że zgodnie z założeniami nowej ustawy, do inwestycji nie będą stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego, prawa ochrony środowiska oraz przepisów o udostępnianiu informacji o środowisku, przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz środowiskowych.
Interia.pl / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!