W czwartek 7 października odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych, które było poświęcone sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

“Podjęliśmy decyzję o budowie trwałej zapory wzdłuż granicy polsko-białoruskiej. Doświadczenie innych państw, których dotknął kryzys migracyjny pokazuje, że jest to jedyna skuteczna metoda” – powiedział wicepremier Jarosław Kaczyński. W czwartek 7 października odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych, które było poświęcone sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

W briefingu prasowym, w siedzibie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, wzięli również udział: gen. dyw. SG Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej oraz płk SG Andrzej Jakubaszek, komendant podlaskiego oddziału Straży Granicznej.

Zobacz też: „Kolejne rekordy”. Ponad 660 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski

Wicepremier i przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych podkreślił, że nie mamy do czynienia z naporem ze strony uchodźców. “Przyjeżdżają imigranci ekonomiczni. Przywożeni są w ramach akcji organizowanej przez władze Białorusi za niewątpliwą zgodą Federacji Rosyjskiej. Służby białoruskie całkowicie to tolerują i są tam obecne” – zaznaczył Jarosław Kaczyński.

Wiceprezes Rady Ministrów zwrócił uwagę, że działania strony białoruskiej są cyniczną i brutalną akcją kierowaną przez prezydenta Łukaszenkę. “Ta akcja była planowana jako odwet za wspomaganie białoruskiej opozycji i próba nacisku na UE” – powiedział.

“Na Białorusi istnieje szeroka na kilometr strefa przygraniczna bardzo pilnie strzeżona, do której zwykły obywatel Białorusi nie ma dostępu. Fakt, że ci migranci są tam wpuszczani jest dowodem na działanie władz białoruskich” – zwrócił uwagę przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych.

Wicepremier Jarosław Kaczyński mówił również o konkretnych działaniach strony białoruskiej. “Ci ludzie są prowadzeni do miejsc, gdzie jest szansa na przekroczenie granicy. Zdarza się, że funkcjonariusze białoruscy osobiście uczestniczą w pokonywaniu zapór i przecinaniu drutów” – powiedział wiceprezes Rady Ministrów.

Przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych poinformował również, że podczas posiedzenia Komitetu rozmawiano o budowie zapory na granicy polsko-białoruskiej. “Omawialiśmy także podjęte już decyzje, także w sferze finansowej, o budowie bardzo poważnej zapory. Takiej zapory, którą bardzo trudno sforsować. Doświadczenie europejskie, doświadczenie licznych państw np. Węgier, Grecji, pokazuje, że to jest jedyna skuteczna metoda” – podkreślił.

Przeczytaj: MSW Litwy: z obozów uciekło ponad 700 migrantów

Czytaj również: Litwa: nielegalni migranci uzyskują wolność dzięki wynajmowaniu mieszkań

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply