Straż Graniczna poinformowała, że w środę 6 października br. odnotowano 667 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski przez migrantów. Oznacza to, że padł kolejny „rekord” pod tym względem.

Według oficjalnych informacji podanych przez Straż Graniczą w czwartek, w środę 6 października polscy funkcjonariusze odnotowali 667 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymanych zostało 7 nielegalnych migrantów, wszyscy byli obywatelami Turcji. Zaznaczono, że pozostałym próbom zapobieżono.

Ponadto, za pomocnictwo zatrzymano aż 13 osób. Wśród nich było 10 cudzoziemców i trzech Polaków.

Przypomnijmy, że dzień wcześniej, tj. we wtorek 5 października, Straż Graniczna odnotowała 483 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymano dwóch obywateli Iraku. Pozostałym próbom udało się zapobiec. Tego dnia, podobnie jak w środę, za pomocnictwo zatrzymano aż 13 osób.

Od sierpnia br. polscy pogranicznicy udaremnili już łącznie ponad 14 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. We wszystkich ośrodkach Straży Granicznej przebywa obecnie ponad 1,5 tys. nielegalnych migrantów.

Przeczytaj: MSW Litwy: z obozów uciekło ponad 700 migrantów

Czytaj również: Litwa: nielegalni migranci uzyskują wolność dzięki wynajmowaniu mieszkań

Kryzys na polskiej granicy jest częścią szerszego kryzysu migracyjnego, który dotknął także Litwę i Łotwę. Napływ nielegalnych imigrantów jest stymulowany przez białoruskie władze. Działania takie Aleksandr Łukaszenko otwarcie zapowiedział jeszcze wiosną. Od tego czasu białoruskie linie lotnicze zwiększyły liczbę połączeń z Bagdadem, a władze Białorusi rozszerzyły program bezwizowej turystyki na obywateli Iranu, Pakistanu, Egiptu, Jordanii i Republiki Południowej Afryki zezwalając na przyjmowanie takich turystów nie tylko w Mińsku ale i na lotniskach w Brześciu i Grodnie  położonych przy granicy z Polską.

Od dwóch miesięcy grupa imigrantów koczuje przy polsko-białoruskiej granicy w pobliżu miejscowości Usnarz Górny. Osoby te chcą nielegalnie przekroczyć ją w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Są powstrzymywane przez strażników granicznych i żołnierzy Wojska Polskiego. Tylko w sierpniu br. miało miejsce 3,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski od strony Białorusi. We wrześniu liczba ta okazała się jeszcze wyższa. Rekord odnotowano w poniedziałek. Miało wówczas miejsce 590 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Ponad połowa nielegalnych migrantów nawet nie złożyła w Polsce wniosku o udzielenie pomocy.

Ppor. Anna Michalska, rzeczniczka Straży Granicznej powiedziała, że kontynuowana jest rotacja migrantów w obozowisku przy granicy Białorusi z Polską. Według SG, cudzoziemcy „mają dobre relacje ze służbami białoruskimi”, które im pomagają, a do obozowiska mają dostęp białoruskie media i organizacje pomocowe. Białoruscy żołnierze rozłożyli za obozowiskiem siatki maskujące.

Jak informowaliśmy, na rosyjskojęzycznym TikToku pojawiło się nagranie, które zachęca do przylotu na Białoruś, aby następnie nielegalnie przez granicę polsko-białoruską próbować dostać się do Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że w ostatnim czasie także w arabskim Tik Toku pojawiło się bardzo dużo relacji dotyczących nielegalnego przekraczania granicy z Białorusi do Polski. Nagrania przedstawiają różne sytuacje. W przypadku części z nich widzimy udane próby przedostania się przez granicę.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jaro7
    jaro7 :

    Już dostali info od tych lewicowych aktywistów i lewicowych organizacji sponsorowanych przez wiadomo kogo,jak maja się zachowywac i że maja wystepowac o azyl w Polsce.Potem bedzie rozczarowanie bo oni nie przyjechali tu po prace tylko po socjal to albo będą wegetowac albo machac hurtowo dzieci.