Kanclerz Austrii Sebastian Kurz jest objęty dochodzeniem w sprawie przekupstwa mediów – poinformował w środę portal Deutsche Welle. Jego biura i siedziba partii były przedmiotem porannych nalotów służb szukających dowodów.

Prokuratura  w Austrii poinformowała w środę, że kanclerz Sebastian Kurz i dziewięć innych osób są przesłuchiwani pod kątem przekupstwa po tym, jak śledczy przeprowadzili naloty na biura rządzącej Partii Ludowej (OVP) – przekazał portal DW. Dochodzenie ma związek z umieszczaniem wprowadzających w błąd reklam w gazecie tabloidowej.

Prokuratorzy powiedzieli w oświadczeniu, że w ramach śledztwa przeprowadzono naloty w kilku miejscach, w tym w dwóch ministerstwach. Austriackie media podały, że jeden nalot miał miejsce w kancelarii, a minister finansów Gernot Blümel potwierdził kolejny w Ministerstwie Finansów.

Według zarzutów „środki Ministerstwa Finansów zostały wykorzystane do finansowania częściowo zmanipulowanych sondaży, które służyły wyłącznie partyjnym interesom politycznym” w latach 2016-2018. To właśnie w tym okresie Kurz przejął kierownictwo OVP, prowadząc ją do rządu na czele koalicji z Partią Wolności (FPO). Kurz i dziewięć innych osób, a także trzy organizacje, są objęte dochodzeniem w sprawie domniemanych przestępstw, poinformowali prokuratorzy.

Kurz zaprzeczył jakimkolwiek wykroczeniom. „Jestem przekonany, że te oskarżenia również wkrótce okażą się nieprawdziwe” – powiedział, oskarżając śledczych o wyrywanie wiadomości na czacie z kontekstu lub przeinaczanie ich.

Zastępca sekretarza generalnego OVP, Gabriela Schwarz, również powiedziała, że ​​zarzuty są fałszywe. „To zawsze dzieje się z tym samym celem i schematem: masowe zniszczenie Partii Ludowej i Sebastiana Kurza” – powiedziała. Schwarz uważa, że naloty miały miejsce „na pokaz”.

Zobacz też: Kurz: Austria nie przyjmie więcej Afgańczyków, bo nie ma jak ich zintegrować ze społeczeństwem

Kurz jest już objęty dochodzeniem w sprawie podejrzenia o składanie fałszywych oświadczeń przed sejmową komisją ds. korupcji. Nie został jednak oskarżony. Kanclerz Austrii rozpoczął swoją drugą kadencję w styczniu 2020 roku.

Zobacz też: Kanclerz Austrii: Jestem przeciwny przyjmowaniu uchodźców. Nie za mojej kadencji

Kresy.pl/DW.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz