Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w czwartek byłego polityka, wicepremiera w latach 2006-2007, a obecnie adwokata Romana Giertycha oraz jednego z najbardziej znanych polskich biznesmenów Ryszarda K. Obaj mają zostać doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty, m.in. prania brudnych pieniędzy. Trwają przeszukania miejsc związanych z zatrzymanymi, m.in. mieszkania Giertycha.

O zatrzymaniu Romana Giertycha poinformowała w mediach społecznościowych jego córka. “W dniu dzisiejszym CBA zatrzymało Romana Giertycha, mojego tatę. Trwa przeszukanie naszego domu” – napisała na Twitterze Maria Giertych. Później podała, że Roman Giertych zgadza się na podawanie jego pełnych danych.

Chwilę później swoje zatrzymanie potwierdził Roman Giertych. Zdaniem prawnika sprawa jest “polityczna” i ma na celu przykrycie “katastrofy epidemicznej rządu PiS”.

Jak poinformowało CBA, zatrzymania mają związek ze śledztwem dotyczącym działań na szkodę spółki notowanej na GPW. Śledztwo prowadzi Delegatura CBA we Wrocławiu pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. “Materiał zgromadzony przez CBA wskazuje, że zatrzymani brali udział w zorganizowanym procederze polegającym na wyprowadzaniu pieniędzy ze spółki, przywłaszczeniu i praniu pieniędzy. Szkoda w mieniu przekracza 90 mln złotych” – napisano w komunikacie CBA. Prokuratura ma postawić Romanowi Giertychowi i Ryszardowi K. zarzuty działania na szkodę spółki, przywłaszczenia mienia i prania pieniędzy. CBA przekonuje, że sprawa jest rozwojowa i planowane są kolejne zatrzymania.

Na antenie TVP Info rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że sprawa dotyczy lat 2010-2015. Rzecznik poinformował, że trwają przeszukania miejsc związanych z podejrzanymi.

[AKTUALIZACJA 15.10.2020: Według rzecznika Żaryna w tej sprawie oprócz Romana Giertycha i Ryszarda K. zatrzymano 10 innych osób.]

CZYTAJ TAKŻE: Giertych: PiS działa na rzecz Kremla, ma “kontakty wyłącznie z prorosyjskimi politykami amerykańskimi”

Kresy.pl / cba.gov.pl / tvp.info

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply