Robert Choma chce dowiedzieć się od Związku Ukraińców w Polsce, jakie treści będą propagowane podczas wydarzenia, które ma być sfinansowane przez miasto. Powołując się na przykład projekcji filmu o neobanderowskim bojowniku sugeruje, że może dojść do propagowania banderyzmu.

Prezydent Przemyśla Robert Choma przedstawił w środę swoje stanowisko wobec oferty Związku Ukraińców w Polsce zorganizowania w Przemyślu za pieniądze z kasy miasta imprezy w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. – poinformowała TV Podkarpacka.

Jak podawaliśmy wcześniej, ZUwP zwrócił się do miasta o sfinansowanie z pominięciem otwartego konkursu ofert zadania publicznego pod nazwą „100 Lat Niepodległości RP i praw człowieka – od Wilsona, Daszyńskiego do WATCH DOCS”. Przeciwko wydawaniu publicznych pieniędzy na to wydarzenie zaprotestował zarząd Stowarzyszenia „Wspólnota Samorządowa Doliny Sanu” przypominając m.in. wcześniejsze inicjatywy środowisk związanych ze ZUwP prezentujące Przemyśl i jego prezydenta w negatywnym świetle.

Na konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Robert Choma poinformował, że przed podjęciem decyzji w sprawie dofinansowania imprezy chciałby otrzymać od organizatorów dodatkowe informacje na jej temat. Chodzi o listę zaproszonych gości a także przybliżenie tematyki warsztatów planowanych w ramach imprezy. Jak wyjaśniał prezydent Przemyśla, chce się dowiedzieć, jakie treści mogą być propagowane podczas przedsięwzięcia organizowanego przez Ukraińców. Mówił, że nie wyobraża sobie, by były one sprzeczne z ideą świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Robert Choma zaznaczył przy tym, że zależy mu na „jednoczącym charakterze” obchodów a „odmawianie komukolwiek możliwości świętowania, byłoby co najmniej niezrozumiałe”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Włodarz Przemyśla wyjaśniał, że za poproszeniem ZUwP o dodatkowe wyjaśnienia przemawiają jego dotychczasowe doświadczenia a także promowanie przez ZUwP innego wydarzenia – pokazu filmu dokumentalnego „Mit. Za co poległ Wasyl Slipak”, który ma się odbyć 6. maja br. w Domu Ukraińskim w Przemyślu. O promowanie tego wydarzenia prosił Chomę mer Lwowa Andrij Sadowy. Prezydent Przemyśla powiedział, że zwrócono mu uwagę, iż na plakacie reklamującym film obok barw biało-czerwonych i niebiesko-żółtych znajdują się także barwy czerwono-czarne, które kojarzą się z banderyzmem. Przyznając, że przesłanie organizatorów pokazu filmu może wydawać się szlachetne wyraził nadzieję, że umieszczenie banderowskich barw na plakacie jest jedynie „zwykłą niezręcznością”. Dodawał, że w związku z tym miasto nie zaangażuje się w promowanie pokazu.

Wasyl Slipak był śpiewakiem operowym, solistą Opery Narodowej w Paryżu. W 2014 roku na ochotnika zgłosił się, by walczyć w wojnie w Donbasie. Zginął w czerwcu 2016 roku służąc jako żołnierz Korpusu Ochotniczego neobanderowskiego Prawego Sektora.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Działacz Związku Ukraińców w Polsce na marszu ku czci SS Galizien [+FOTO]

Kresy.pl / TV Podkarpacka
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Avatar
   lp :

   @jwu Choma chciałby Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek. Facet cierpi na rozdwojenie jaźni a nie powinien, widząc jak ukraińcy coraz bardziej panoszą się w Królewskim Mieście Przemyślu. Na zasadzie wzajemności wszelkie filmy ukraińskie powinny być zabronione dopóki dzicz cywilizacyjna nie cofnie zakazu dla „Wołynia” W. Smarzowskiego. Przecież wg Czaputowycza i innych ukrofili z pisu, ukraina jest tak demokratyczna i pełna swobód obywatelskich, że trza na siłę wepchnąć ich do NATO i UE, chociażby kosztem zdrady bratanków od szabli i szklanki.

 1. Avatar
  zefir :

  Panie prezydencie Przemyśla,Panie Choma ,proszę nie być naiwnym w wierze o „jednoczącym charakterze”.Lwowskie pokazy z ostatnich miesięcy jednoznacznie pokazują czym jest „banderowska przyjażń”.”Polskie Pany”,”Polscy okupanci”,to tylko nieliczne objawy przyjażni ze strony potomków i naśladowców bestialskich banderowskich morderców cywilnych i niewinnych Polaków,w tym ich dzieci,niemowląt i ciężarnych niewiast-taki to „przyjacielski”Sadowyja objaw.Z Uw P jako V-ta banderowska kolumna w Polsce na żadne datki z Polski nie zasługuje,po co pytać,wiadomo przecież,że ich wyrocznia i ideologia to dekalog OUN.

 2. Avatar
  milon :

  To że zginął to nie znaczy że należy mu hołd składać pojechał zabijać rodaków mających inne poglądy i zmuszonych wręcz do walki o nie jak pojechał z neobanderowskiego batalionu to nic dobrego o nim nie świadczy jak tylko tyle że był zwykłym faszystą i trafił na prawdziwego żołnierza który bo skasował za zabijanie współbraci o nie ludzie z Dombasu szli na kijów lecz banderowcy z Kijowa szli ich mordować na ich własnej ziemi historia zresztą zatacza krąg i pokazuje samą kim tak na prawdę są te banderowskie Menu z zachodniej Ukrainy. Co do finansowania ZuwP to co ich tak denerwuje że niby to iż wreszcie ktoś postanowił że zapłaci dopiero po tym jak przedstawią scenariusz obchodów by nie mogli przemycić w nim jak to do tąd zawsze bywało za polskie pieniądze banderowskich ideologi. Polacy nie negują prawa Ukraińców żyjących w Polsce do świętowania 100 lecia odzyskania niepodległości jeśli uważają się za obywateli Polski nawy jeśli są narodowości ukraińskiej i chcą kultywować swoją kulturę i tradycje narodowe ale jeśli w tak ważnym dla nas świecie zostaną przez ten związek zorganizowane uroczystości na których będzie się szkalować Polskę i jej obywateli kłamliwe wzywać do podłączenia Przemyśla od Polski twierdząc że nie jest on Polski tylko niby ukraiński podając jakieś wyssane z palca bzdurne tezy wzywając mieszkańców miasta od rasistowskich szowinistow a banderowców mordujacych jak dzicz bez sumienia bohaterami walczącym o wolność to samo świadczy jak została by zorganizowana tą uroczystość. Poza tym jakby ten związek czuł spójność z Polską to uhonorował by święto flagi czy 3 maja wywieszajac flagę Polską i ukraińską razem by uczcić święto państwa w którym żyją i które ich toleruje jako mniejszość narodową lecz obywateli polskich. A tak co mamy myśleć widząc co ten zwiazek wyprawia.