Wiceszef MSZ Ukrainy w Warszawie: spotkał się z szefem Związku Ukraińców i wiceszefem MSZ RP

Podczas wizyty w Polsce, wiceszef MSZ Ukrainy Wasyl Bodnar spotkał się najpierw z nowym szefem Związku Ukraińców w Polsce, a potem na konsultacjach z polskim wiceministrem spraw zagranicznych, Marcinem Przydaczem. Podczas rozmów Przydacz poruszył m.in. kwestie polskiego szkolnictwa na Ukrainie i wznowienia prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych.

W środę z wizytą do Polski przybył wiceszef MSZ Ukrainy, Wasyl Bodnar. Jak poinformowała ukraińska ambasada w Warszawie, jego wizyta w Polsce rozpoczęła się od spotkania z nowym prezesem Związku Ukraińców w Polsce, Mirosławem Skórką. Według krótkiego komunikatu, obaj „omówili kwestie realizacji wspólnych planów i projektów na rzecz pogłębienia współpracy ukraińsko-polskiej oraz wsparcia ukraińskiej społeczności w Polsce”. W spotkaniu tym uczestniczył również ambasador Ukrainy, Andrij Deszczycia.

Bodnar wziął też udział w otwarciu XIII Międzynarodowego Forum „Polsko-Ukraińskie Dni Biznesu” w gmachu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Zainicjowano w ten sposób dwudniowe forum dyskusyjne. W trakcie forum podpisano memorandum porozumienia pomiędzy Radą Eksporterów i Inwestorów przy MSZ Ukrainy a Zrzeszeniem Ukraińskiego Biznesu w Polsce.

W czwartek rozpoczęły się konsultacje polsko-ukraińskie na poziomie wiceszefów dyplomacji. Stronę polską reprezentował wiceminister spraw zagranicznych, Marcin Przydacz.

Według oficjalnej relacji strony polskiej, konsultacje „potwierdziły intensywność stosunków polsko-ukraińskich i w naturalny sposób nawiązały do tematów podjętych podczas niedawnego spotkania prezydentów Polski i Ukrainy”. Jak poinformowano, głównym tematem były „zagadnienia bezpieczeństwa wobec niedawnej eskalacji konfliktu w Donbasie i nagromadzenia sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na wschodniej granicy Ukrainy, a także rozwój formatu Platformy Krymskiej, który ma służyć, w intencji Ukrainy, jako dodatkowy instrument współpracy Ukrainy ze społecznością międzynarodową na rzecz nieuznawania aneksji Krymu oraz łamania prawa międzynarodowego i praw człowieka na tym terytorium przez Rosję oraz de-okupacji Półwyspu Krymskiego”.

Zaznaczono, że wiceminister Przydacz zapewnił o poparciu tej inicjatywy przez Polskę. Jego zdaniem, tzw. Platforma Krymska mogłaby być „użytecznym narzędziem w utrzymaniu kwestii nielegalnej aneksji Krymu i jego intensywnej militaryzacji przez Rosję na wysokim miejscu w programie międzynarodowym”. W sierpniu br. Ukraina zamierza zorganizować w ramach tej Platformy specjalny szczyt. Wiadomo już, że weźmie w nim udział prezydent Andrzej Duda.

W komunikacie MSZ podano też, że w rozmowach poruszono kwestię wyzwań związanych z funkcjonowaniem misji OBWE na Ukrainie, w kontekście zbliżającego się polskiego przewodnictwa w tej organizacji w 2022 roku. Omówiono także kluczowe problemy dwustronne, w tym sprawę polskiego szkolnictwa na Ukrainie. Przydacz podkreślił podczas spotkania, że status szkół z polskim językiem nauczania na Ukrainie powinien zostać zagwarantowany poprzez zawarcie umowy międzyrządowej.

PRZECZYTAJ: Polska szkoła w Mościskach zagrożona ukrainizacją

Zobacz: MSZ i MEN liczą na „pozytywne rozwiązanie” ws. zagrożonej polskiej szkoły w Mościskach na Ukrainie

Czytaj również: Ukraiński portal: Polska nie zamierza płacić za ukraińskie szkoły dla dzieci migrantów z Ukrainy

Wiceszef MSZ „przypomniał także o znaczeniu uregulowania trudnych kwestii historycznych, w szczególności umożliwienia wznowienia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na Ukrainie”.

Zobacz: Ukraińskie władze podtrzymują zakaz ekshumacji szczątków polskich ofiar [+VIDEO]

Ponadto, obaj wiceministrowie omówili perspektywy rozwoju inicjatywy Trójkąta Lubelskiego w kontekście planowanych na ten rok kolejnych spotkań tego formatu na różnych szczeblach.

Przypomnijmy, że według ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczyci odpowiedzialność za wstrzymanie ekshumacji Polaków na Ukrainie leży po stronie polskiej, gdyż nie chce ona odnowić pomnika nagrobnego UPA na górze Monastyrz na Podkarpaciu. Zaznaczył też, że dla części Ukraińców takie postacie jak Szuchewycz nie są hitlerowskimi kolaborantami i że nigdy nie zostali osądzeni.

Czytaj więcej: Ambasador Ukrainy chce odnowienia banderowskiego pomnika: tam nie ma żadnej gloryfikacji UPA

Oficjalna relacja strony ukraińskiej z polsko-ukraińskich konsultacji zasadniczo powtarza główne, ogólne informacje podane w relacji polskiego MSZ. Napisano, że obaj wiceministrowie „omówili sytuację bezpieczeństwa w regionie Europy Wschodniej w kontekście trwającej agresji Rosji wobec Ukrainy, współpracę między Ukrainą a Polską w ramach organizacji międzynarodowych, w tym prezydencję polską w OBWE w roku 2022, współpracę w ramach Platformy Krymskiej”.

Strona ukraińska zwraca uwagę, na zbieżność stanowisk Polski i Ukrainy wobec kwestii europejskiego bezpieczeństwa energetycznego i konieczności przeciwdziałania inwestycji Nord Stream 2. Przydacz potwierdził też stanowisko Polski w sprawie wspierania integracji Ukrainy z UE i NATO.

„Delegacje ukraińska i polska omówiły także aktualne zagadnienia relacji bilateralnych, dynamikę wymiany handlowej. Strony rozmawiały o rozwoju współpracy w sektorze energetycznym, zwiększeniu przepustowości przejść na granicy ukraińsko-polskiej, realizacji projektów kulturalnych, humanitarnych, naukowych i edukacyjnych oraz zapewnieniu praw mniejszości narodowych w Ukrainie i Polsce” – napisano w relacji, nie podając jednak żadnych dodatkowych szczegółów.

MSZ / poland.mfa.gov.ua / Twitter / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply