W wyniku katastrofy zginęło dwóch pilotów, którzy według rosyjskiego ministerstwa obrony do końca starali się uratować samolot.

Rosyjski myśliwiec Su-30SM rozbił się w czwartek w Syrii. Maszyna runęła do Morza Śródziemnego tuż po starcie z bazy Hmejmim. W wyniku katastrofy zginęło dwóch pilotów.

O wypadku dziennikarzy poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony. Jak ujawniono, do awarii samolotu doszło „3. maja o godzinie 9:45 czasu moskiewskiego podczas wznoszenia po starcie z lotniska w Hmejmim”. Piloci mieli starać się ocalić maszynę „do ostatnich minut”.

Wstępna wersja przyczyny katastrofy mówi o wpadnięciu ptaka do silnika samolotu. Rosyjskie ministerstwo dodało, że samolot nie został zestrzelony.

Agencja TASS podkreśla, że dzisiejsza katastrofa jest pierwszą w historii stratą samolotu typu Su-30 przez rosyjskie lotnictwo.

Śmierć dwóch pilotów zwiększyła oficjalne straty rosyjskiego kontyngentu w Syrii do 86 zabitych. Do największej katastrofy, do której przyznali się Rosjanie, doszło w marcu br., kiedy podczas lądowania rozbił się samolot transportowy An-26. Zginęło wówczas 39 ludzi.

Rzeczywiste straty Rosjan w Syrii są prawdopodobnie znacznie większe – agencje donoszą o nieoficjalnym wykorzystywaniu przez Rosję najemników do wykonywania niebezpiecznych zadań.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Nagranie z nalotu USA w Syrii. Media: wśród zabitych m.in. Rosjanie z grupy Wagnera

Kresy.pl / TASS / AFP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  Piotr65 :

  Netanjahu zestrzelił ruski samolot …
  Dzięki Ci, Boże … zaczęło się …
  Widok grzybów atomowych nad Warszawą będzie najpiękniejszym widokiem w mym życiu …
  O tym, że Putin jednym „Sarmatą” zmiecie Polin z powierzchni ziemi Napoleony z PiS-u wiedzą ?
  Że Juda nie zdąży się posrać ze strachu bo wcześniej mu tłuste dupsko wyparuje ?

  • Avatar
   jwu :

   @Piotr65 Pomimo tego ,że obecni (u steru) nie są postaciami z mojej bajki ,to Polsce i Światu ,nie życzę Twojego scenariusza.No chyba ,że ruscy mają „tak inteligentne” pociski ,które wyeliminują (wyłącznie) wrogów narodu polskiego?