Iran wysłał kolejne ostrzeżenia przed próbami podważania porozumienia nuklearnego JCPOA.

Iran po raz kolejny odrzucił żądania zmiany porozumienia nuklearnego z Iranem (JCPOA) wysuwane przez prezydenta USA. W czwartek minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif nazwał stanowisko Trumpa „nieakceptowalnym” – podaje Reuters.

„Iran nie będzie renegocjował tego, co zostało uzgodnione lata temu i zostało wdrożone” – powiedział Zarif w specjalnym nagraniu zamieszczonym na YouTube. „Pozwólcie, że wyjaśnię to całkowicie i raz na zawsze: nie oddamy komuś naszego bezpieczeństwa, ani nie będziemy renegocjować lub dodawać coś do umowy, którą już wdrożyliśmy w dobrej wierze” – dodawał minister. Szef irańskiej dyplomacji zarzucił także Stanom Zjednoczonym, że to one „stale naruszały porozumienie nuklearne, szczególnie poprzez zastraszanie tych, którzy chcieli robić interesy w Iranem”.

Także w czwartek doradca ds. polityki zagranicznej przywódcy Iranu Alego Chamenei Ali Akbar Welajati zagroził, że jeśli USA zerwą porozumienie JCPOA, uczyni to także Iran. Występując w debacie telewizyjnej Welajati ostrzegł przed jakąkolwiek próbą renegocjacji układu. „Iran akceptuje porozumienie nuklearne w takiej formie, w jakiej je sporządzono i nie będzie akceptował jakiegokolwiek dodawania do niego, lub odejmowania czegokolwiek”. – mówił. Doradca ajatollacha Chamenei ostrzegał, że nawet jeśli europejscy sygnatariusze układu będą chcieli jego zmiany, „jedną z naszych opcji będzie wycofanie się z porozumienia”.

PRZECZYTAJ: Iran grozi „energicznym” wznowieniem wzbogacania uranu w przypadku zerwania JCPOA przez USA

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Do 12 maja br. prezydent USA ma zdecydować, czy przywrócić sankcje USA wobec Iranu, co oznaczałoby zerwanie porozumienia. Trump od dawna jest krytykiem JCPOA, a ostatnio namawiał prezydenta Francji do zmiany stanowiska w tej kwestii na krytyczne. Pod jego wpływem Macron podczas wizyty w Białym Domu mówił o potrzebie zawarcia nowego porozumienia z Iranem, które powinno dotyczyć trzech dodatkowych elementów: programu rakiet balistycznych Iranu, jego wpływu na sytuację na Bliskim Wschodzie oraz tego, co stanie się po roku 2025, kiedy zgodnie z obowiązującym porozumieniem Iran będzie mógł stopniowo wznowić część swojego programu nuklearnego. Obowiązujący układ francuski prezydent nazwał „pierwszym filarem” ewentualnego szerszego porozumienia. W reakcji na to władze Iranu wykluczyły możliwość renegocjacji porozumienia JCPOA.

Pod koniec kwietnia br. prezydent Francji, premier Wielkiej Brytanii i kanclerz Niemiec ustalili, że porozumienie w sprawie programu nuklearnego Iranu jest najlepszym sposobem na powstrzymanie Teheranu przed wejściem w posiadanie broni nuklearnej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Wilkerson: Izrael chce wciągnąć USA w wojnę z Iranem [+VIDEO]

Kresy.pl / Reuters / AFP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz