Polskie MSZ skrytykowało mapę Polski zamieszczoną w serialu Netflixa o ukraińskim strażniku z obozu w Treblince o przezwisku „Iwan Groźny”.

MSZ zauważyło, że w serialu opisującym losy Iwana Demianiuka, domniemanego „Iwana Groźnego”, sadystycznego strażnika w niemieckich obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej, użyto mapy Polski w jej powojennych granicach. Co więcej, w granicach Polski znalazły się obozy w Chełmnie, Gross Rosen, Auschwitz, Płaszowie, Treblince, Sobiborze, Majdanku i Bełżcu.

W czasie, o którym mowa w serialu „Iwan Groźny z Treblinki”, terytorium Polski było okupowane, a odpowiedzialność za obozy ponosiły nazistowskie Niemcy. Mapa pokazana w serialu nie jest zgodna z przebiegiem ówczesnych granic. – napisał MSZ na Twitterze wzywając Netflix do dbania o prawdę historyczną. Zamieszczono również grafikę wskazującą amerykańskiej sieci, jak w rzeczywistości wyglądały granice okupowanej Polski.

Mapa użyta w serialu prawdopodobnie pokazuje układ granic z 1990 roku, ponieważ na mapie są zjednoczone Niemcy, Czechosłowacja a także ZSRR bez Litwy zaznaczonej jako osobne państwo.

Jak zauważył portal Interia, serial, który ukazał się 4 listopada br., wywołał ożywione dyskusje na Twitterze.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, pięcioodcinkowy serial, którego angielski tytuł brzmi „The Devil Next Door”, koncentruje się na procesie Iwana Demianiuka w Izraelu na przełomie lat 80 i 90 ubiegłego wieku. Ukrainiec ten po wojnie osiedlił się w USA a w latach 70 ub. wieku rozpoznano w nim „Iwana Groźnego”. W 1986 roku został deportowany do Izraela, gdzie w procesie uznano go winnym wszystkich zarzutów i skazano na karę śmierci. Sąd Najwyższy Izraela jednak go uniewinnił, wskazując na wątpliwości, czy Demianiuk rzeczywiście był „Iwanem Groźnym”. Demianiuk stanął ponownie przed sądem, tym razem niemieckim, w 2009 roku, ponieważ niemieccy prokuratorzy doszukali się nowych dowodów przeciwko niemu. W 2011 roku uznano go winnym współudziału w zabójstwie 28 060 Żydów w obozie w Sobiborze i skazano na 5 lat więzienia. Ukraiński zbrodniarz zmarł rok później w niemieckim domu opieki.

Kresy.pl / twitter.com / interia.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz