Amerykańska platforma VOD Netflix wyemituje serial na temat ukraińskiego zbrodniarza wojennego Johna (Iwana) Demianiuka nazywanego niekiedy „Iwanem Groźnym”. Serial będzie nosił tytuł „The Devil Next Door”, co można przetłumaczyć jako „Diabeł z sąsiedztwa”.

Pięcioodcinkowy serial będzie koncentrował się na procesie Demianiuka w Izraelu na przełomie lat 80 i 90 ubiegłego wieku. Ukaże się on 4 listopada br. Na razie Netflix opublikował trailer serialu.

„Podczas gdy sprawa odkrywa mroczne zakątki pamięci i koszmar wojny, sprawa Demianiuka staje się wyścigiem z czasem dla oskarżonego i jego domniemanych ofiar” – napisał Netflix reklamując swój serial.

Jak pisze ukraiński Kyiv Post, który odnotował zapowiedź serialu, „Iwan Groźny” był jednym z najbardziej niesławnych strażników obozu zagłady w Treblince, znanym ze swojego okrucieństwa i agresywnego zachowania. W latach 70 ubiegłego wieku „Iwana Groźnego” rozpoznano w Johnie (Iwanie) Demianiuku, Ukraińcu, który po wojnie osiedlił się w USA. W 1986 roku został on deportowany do Izraela, gdzie w procesie uznano go winnym wszystkich zarzutów i skazano na karę śmierci. Sąd Najwyższy Izraela jednak go uniewinnił, wskazując na wątpliwości, czy Demianiuk rzeczywiście był „Iwanem Groźnym”.

Demianiuk stanął ponownie przed sądem, tym razem niemieckim, w 2009 roku, ponieważ niemieccy prokuratorzy doszukali się nowych dowodów przeciwko niemu. W 2011 roku uznano go winnym współudziału w zabójstwie 28 060 Żydów w obozie w Sobiborze i skazano na 5 lat więzienia. Ukraiński zbrodniarz zmarł rok później w niemieckim domu opieki.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Komu (nie) zależy na ekstradycji ukraińskiego zbrodniarza wojennego z USA

Kresy.pl / Kyiv Post
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz