Mateusz Piskorski może wyjść za kaucją – po ponad 2,5 latach aresztu

Polityk Mateusz Piskorski, który od maja 2016 roku przebywa w areszcie pod zarzutem szpiegostwa na rzecz wywiadów rosyjskiego i chińskiego, będzie mógł wyjść na wolność za kaucją – poinformowało w czwartek Radio Zet powołując się na Polską Agencję Prasową.

Według informacji PAP Sąd Apelacyjny w Warszawie 19. grudnia br. zdecydował o przedłużeniu aresztu Piskorskiego o kolejne 3 miesiące. Jednocześnie zezwolił mu na wpłacenie poręczenia majątkowego w wysokości 300 tys. złotych. Jeśli Piskorski lub ktoś w jego imieniu w ciągu 14 dni od uprawomocnienia się decyzji sądu wpłaci taką kwotę, polityk wyjdzie będzie mógł opuścić areszt. W takim przypadku będzie miał odebrany paszport i nie będzie mógł opuszczać Polski, ani prowadzić „działalności o charakterze publicznym”. Będzie także objęty dozorem policyjnym cztery razy w tygodniu.

Jak zauważył sędzia Jerzy Leder z Sądu Apelacyjnego w Warszawie, Mateusz Piskorski spędził już w areszcie 2 lata i 7 miesięcy a jego proces jeszcze się nie zaczął. Mimo że akt oskarżenia wpłynął do sądu w kwietniu br., jeszcze nie wyznaczono terminu pierwszej rozprawy. Sąd uznał, że sprawa jest tak zawiła, iż powinien ją osądzić trzyosobowy skład sędziowski, a nie jednoosobowy. Sędziowie dopiero zapoznają się z materiałem dowodowym. Sąd Apelacyjny decydując o zabezpieczeniu w postaci poręczenia majątkowego uznał, że Piskorski nie może ponosić konsekwencji opóźnień w organizacji procesu.

Jak pisaliśmy, Mateusz Piskorski, były poseł Samoobrony i szef prorosyjskiej partii Zmiana został zatrzymany i aresztowany w maju 2016 roku pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji i od tamtej pory przebywa w areszcie. Jak pisała wówczas Gazeta Wyborcza, powołując się na swoje źródła, według Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Piskorski od 2013 r. do maja 2016 r. brał udział w „działalności rosyjskiego wywiadu cywilnego, skierowanej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, poprzez uczestniczenie w spotkaniach operacyjnych z osobami stanowiącymi kontakty służb wywiadu, przyjmowanie zadań operacyjnych celem propagowania rosyjskich interesów i manipulowania nastrojami polskiego społeczeństwa, pobierając na tę działalność środki finansowe oraz wynagrodzenie”. Później informowano również o „wątku chińskim” w sprawie Piskorskiego.

Kierując akt oskarżenia do sądu Prokuratura Krajowa podawała, iż ustaliła, że Piskorski „promował… cele polityczne Federacji Rosyjskiej. Próbując kształtować opinię publiczną poprzez prowokowanie antyukraińskiego nastawienia Polaków i antypolskiego nastawienia Ukraińców, dążył… między innymi do pogłębiania podziałów między Polakami i Ukraińcami”. Pojawiły się wówczas komentarze, że działania takie nie spełniają definicji czynu zabronionego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Eksperci ONZ wezwali do uwolnienia Mateusza Piskorskiego

Kresy.pl / Radio Zet

Czytaj kolejny artykuł
13 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  zefir :

  A gadają,że w Konstytucji RP jest zapisane:Art54 ust1 „Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji”;Art42 ust3 „Każdego uważa się za niewinnego,dopóki jego wina nie zostanie stwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu”;Art32 ust 1 „Wszyscy są wobec prawa równi.Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne”,ust2 „Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym,społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”. Tak tylko gadają,gdyż w Polsce dla wielu z wymiaru sprawiedliwości panuje dyktatura i zamordyzm. Kuriozalne jest to co Prokuratura krajowa Piskorskiemu zarzuca;”promował…cele polityczne FR”,”Próbując kształtować opinię publiczną poprzez prowadzenie antyukraińskiego nastawienia Polaków i antypolskiego nastawienia Ukraińców,dążył…dopogłębienia podziałów między Polakami i Ukraińcami”-przecież to propagandowa polityczna bzdura.Te zarzuty to kpiny antydemokratyczne,kompromitujące wymiar sprawiedliwości trzymającego niewinnego obywatela przez 27 miesięcy w pudle i uwłaczającego polsko-banderowskiej historii.

   • Avatar
    jwu :

    @1000_szabel Opieszałe ??? Buhahahahahaaaaa!!!!!!!!!!!!Gdyby faktycznie był winnym zarzucanych mu czynów ,żaden sąd nie byłby opieszały.I to Ci mogę zagwarantować.A ,że nie mają żadnych dowodów,to udają opieszałych,by Piskorskiego przetrzymywać (bez wyroku) jak najdłużej. To jest parodia wymiaru sprawiedliwości.I nie życzę Tobie ,byś się znalazł w podobnej sytuacji jak Piskorski.Bo to może spotkać każdego z nas.A szczególnie tych wszystkich ,którzy na tym forum niepochlebnie wypowiadają się o naszych stepowych braciach.

    • Avatar
     Kasper1 :

     @jwu Właśnie – „promował… cele polityczne Federacji Rosyjskiej. Próbując kształtować opinię publiczną poprzez prowokowanie antyukraińskiego nastawienia Polaków i antypolskiego nastawienia Ukraińców, dążył… między innymi do pogłębiania podziałów między Polakami i Ukraińcami” – każdy z nas, komentujący wydarzenia zgodnie ze swoimi poglądami i piszący prawdę na tym i na innych forach dyskusyjnych, zgodnie z taką linią giedroyciowskiego debilizmu, mógłby także zostać oskarżony o „promowanie celów politycznych Federacji Rosyjskiej poprzez „prowokowanie antyukraińskiego nastawienia Polaków” i odwrotnie. To nic, że nie chodzi o antyukraińskie a o antybanderowskie nastawienie Polaków i to nic, że działania takie nie spełniają definicji czynu zabronionego czyli nie mogą być karalne ale wszak naruszają interesy „polskich” giedroyciowców i ich amerykańskich panów bo przecież Polacy MUSZĄ dawać się szczuć na Rosję i Putina oraz popierać banderowskie, majdanowe władze Ukrainy i jeszcze władze Litwy, dyskryminujące polską mniejszość narodową. A jak nie to do pudła… .

    • Avatar
     1000_szabel :

     @jwu To fajnie, że masz dar wyroczni i wiesz wszystko o całej tej sprawie. 🙂 Ja tyle nie wiem. Piszę jedynie, jak to wygląda z prawnego punktu widzenia. Facet nie siedział w więzieniu, tylko w areszcie, jako podejrzany. Sądy udające opieszałość?.. To jest dopiero zabawna wypowiedź. 🙂 Zapewniam Cię, że sądy nie muszą udawać opieszałości. Po prostu system sądownictwa jest od lat sparaliżowany. Zgadzam się, że wymiar sprawiedliwości w tym państwie sięgnął dna, nie jest to novum. Prawdą też jest, że Piskorski w zasadzie nie powinien był przebywać tyle czasu w areszcie, aczkolwiek nie doszło tu do złamania przepisów. Podejrzany może generalnie przebywać w areszcie przygotowawczym do 12 miesięcy, ale w wyjątkowych przypadkach aresztowanie może trwać 2 lata lub więcej. Owa wyjątkowość to już kwestia interpretacji, niekiedy (niestety) bardzo szerokiej. Ostatecznie jednak uważam, że decyzja sądu apelacyjnego jest słuszna. Już abstrahując od tego, czy facet faktycznie szpiegował, czy nie, nie można go trzymać za kratami w nieskończoność. A to, że sądownictwo znowu się samozaorało w swoim bałaganie proceduralnym, to jest jedna z wielu oznak słabości tego państwa. Zaś mnie zwyczajnie irytują wypowiedzi ludzi, którzy z góry ferują wyroki, zanim zrobi to jakikolwiek sąd i którzy wiedzą „więcej” o danej sprawie od samych zainteresowanych.

     • Avatar
      Gaetano :

      @1000_szabel Nie trzeba być biegłym sądowym, aby stwierdzić, że w tej kwestii niemożność zgromadzenia żelaznych dowodów przez ponad 2,5 roku, i to w tak poważnej sprawie, zakrawa na kuriozum; jednocześnie nie ma to zbyt wiele wspólnego z „ferowaniem wyroków”. Zatem nie nazwałbym opieszałością brak zebrania do kupy lub nawet sfabrykowania dowodów przez prokuraturę przez tak długi okres czasu. Zważywszy na ciężar gatunkowy to raczej dostateczny czas, by akt oskarżenia był już gotowy. Zaznaczam przy okazji, że nie przesądzam o winie lub nie Piskorskiego.
      W tym teoretycznym i coraz bardziej poli(n)cyjnym pseudo-państwie każdego, po przekroczeniu pewnej granicy, może spotkać jakaś niemiła wizyta. Czy to w faszyzmie, czy komunizmie, także i demokratyzm będzie się starał uciszyć każdego niewygodnego, pod tym względem nie ma aż tak wielkiej różnicy. Najprawdopodobniej sprawa zakończy się tak, że Piskorski wystąpi z pozwem o finansowe zadośćuczynienie i może to wygrać, a za domniemane błędy tzw. wymiaru s. zapłacimy my.

     • Avatar
      jwu :

      @Gaetano Czyli tradycji stanie się zadość ,bo już płacimy za błędy policji,izb skarbowych,szpitali i ww.sądów.Wracając do Piskorskiego ,to wg.niektórych opinii, padł on ofiarą FSB. Które w zamian za to (pewnie) obiecało naszej prokuraturze ,dostarczenie takich dowodów ,by z procesu Piskorskiego zrobić pokazówkę mediach?

     • Avatar
      jwu :

      @1000_szabel Marna ze mnie wyrocznia ,ale sprawą trochę interesuję się i być może dlatego wiem odrobinę więcej niż Ty ? Ekspertem w dziedzinie więziennictwa też nie jestem(nigdy nie miałem z milicją, policją,prokuraturą i sądem do czynienia) dlatego nie odróżniam siedzenia za kratkami w areszcie od kiblowania w więzieniu.Wiem jednak jedno ,że nawet areszt sanatorium nie jest.I nie życzę Ci przebywania w nim (prawie trzy lata),bo taki „niewydolny” jest wymiar sprawiedliwości w Polsce.Jeżeli chodzi o Piskorskiego nich zgnije w pierdlu, jeżeli mają niezbite dowody na jego szpiegowską działalność i zostanie skazany przez sąd,ale obwinianie go i przetrzymywanie tylko na podstawie zeznań banderowskiego FSB, uważam za wielkie skurwy..ństwo.

   • Avatar
    zefir :

    @1000_szabel :1000_szabel proszę właściwie mnie rozumieć.Jeżeli jest niewinny(brak wyroku) to nie powinien być pudłem-aresztem przez 27m-cy dyskryminowany-pozbawianie wolności niewinnego jest konstytucyjnie zakazane.Jeżeli konstytucyjnie ma zapewnioną wolność wyrażania poglądów,to Prokuratura Krajowa w swych zarzutach winna to uwzględnić.Jeżeli wszyscy jesteśmy równi wobec prawa,to zasadną jest obawa,że każdy z nas może być potraktowany jak Piskorski.Kuriozum zarzutów prokuratorskich,bo „promował …cele polityczne FR”,bo „próbował kształtować opinię publiczną…” polega na tym że polski wymiar sprawiedliwości nie posiada uprawnień do oceny,rozstrzygania i karania za przekonania polityczne obywateli.Jeszcze jedno:mnie z Piskorskim nic nie łączy,tak na niwie osobistej ,jak politycznej,traktuję go jak przecietnego obywatela Polski.Poszukuję przy tym twardych,prawnie uzasadnionych oskarżycielskich dowodów przeciw niemu,których nie dostrzegam,których wymiar sprawiedliwości zwyczajnie nie ma.Gdyby je miał,to Piskorski byłby już skazany i zasadnie by kiblował,a nie był polską niesprawiedliwością dyskryminowany.

 2. Avatar
  zbigniew2707 :

  Kuriozalne jest to co Prokuratura krajowa Piskorskiemu zarzuca;”promował…cele polityczne FR”,”Próbując kształtować opinię publiczną poprzez prowadzenie antyukraińskiego nastawienia Polaków i antypolskiego nastawienia Ukraińców,dążył…dopogłębienia podziałów między Polakami i Ukraińcami”. To postawcie taki zarzut księdzu Isakowiczowi- Zalewskiemu i Stowarzyszeniu Kresowian, którzy codziennie to robią.