Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciw Mateuszowi Piskorskiemu

Sprawa przebywającego od prawie dwóch lat w areszcie Mateusza Piskorskiego trafiła do sądu.

Mazowiecki wydział Prokuratury Krajowej skierował do sądu akt oskarżenia wobec szefa partii Zmiana Mateusza Piskorskiego. – dowiedziało się w poniedziałek radio RMF FM.

Jak podaje stacja, według prokuratury polityk miał w porozumieniu z rosyjskimi służbami specjalnymi promować w Polsce cele Federacji Rosyjskiej oraz antagonizować Polaków i Ukraińców, w celu pogłębienia podziałów między tymi narodami. Piskorski miał wykonywać te działania wykorzystując swoje kontakty w kraju i za granicą wśród dziennikarzy i polityków. Prokuratura twierdzi, że otrzymywał za to duże korzyści majątkowe.

Czyny zarzucane Piskorskiemu zdaniem oskarżycieli spełniają znamiona przestępstwa szpiegostwa zagrożonego karą pozbawienia wolności do 10 lat.

Przypomnijmy, że Mateusz Piskorski, były poseł Samoobrony i szef prorosyjskiej partii Zmiana został zatrzymany i aresztowany w maju 2016 roku pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji. Od tamtej pory przebywał w areszcie. Jak pisała wówczas Gazeta Wyborcza, powołując się na swoje źródła, według Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Piskorski od 2013 r. do maja 2016 r. brał udział w „działalności rosyjskiego wywiadu cywilnego, skierowanej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, poprzez uczestniczenie w spotkaniach operacyjnych z osobami stanowiącymi kontakty służb wywiadu, przyjmowanie zadań operacyjnych celem propagowania rosyjskich interesów i manipulowania nastrojami polskiego społeczeństwa, pobierając na tę działalność środki finansowe oraz wynagrodzenie”.

Podczas rozprawy nad wnioskiem o aresztowanie Piskorskiego obrońca lidera Zmiany miał przekonywać, że brak jest wystarczających dowodów na to, że że Piskorski miał świadomość, że ludzie z którymi się kontaktował, działają we współpracy z rosyjskimi służbami specjalnymi. Działacze Zmiany uznali działania prokuratury i ABW za szykany polityczne.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

RMF FM pisze także, że w śledztwie okazało się też, że do października 2015 roku współpracował z chińskim wywiadem przeciwko interesom Polski.

Kresy.pl / RMF FM
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jwu :

    Co za oskarżenie?!!! Miał (ponoć) „antagonizować” Polaków i Ukraińców w celu pogłębienia podziałów pomiędzy tymi narodami ? Totalny bzdet !!!! Przecież największymi antagonistami tych kontaktów są sami Ukraińcy, z Wiatrowyczem i Szeremetą na czele.Ich nikt nie uważa za ruskich szpiegów.