Exit poll: PiS będzie samodzielnie rządzić, Konfederacja wchodzi do Sejmu

Według wyników badania exit poll przeprowadzonego przez pracownię IPSOS dla TVP, TVN i Polsatu niedzielne wybory do Sejmu wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Wyniki wskazują, że wszystkie ogólnopolskie komitety wyborcze przekroczyły próg wyborczy.

Jak podano, Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 43,6 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z 27,4 proc. głosów. Do Sejmu powróci Sojusz Lewicy Demokratycznej, który wraz z Wiosną i partią Razem w badaniu IPSOS uzyskał 11,9 proc. Niewiele mniej respondentów wskazało na PSL – 9,6 proc. Ostatnim ugrupowaniem, które może liczyć na wejście do Sejmu jest Konfederacja (6,4 proc.).

Prognoza podziału mandatów daje Prawu i Sprawiedliwości samodzielną większość w postaci 239 miejsc w Sejmie. Koalicja Obywatelska może liczyć na 130 mandatów. SLD będzie miał według IPSOS 43 posłów, PSL (wraz z Kukiz’15) – 34 a Konfederacja – 13.

Według badania exit poll frekwencja wyniosła 61,1 proc.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jeszcze przed wyborami wiarygodność badań IPSOS kwestionował socjolog Marcin Palade zajmujący się analizami z zakresu preferencji społeczno-politycznych i geografii wyborczej w Polsce. Wskazywał on, że firma ta zaliczyła m.in. „wpadkę” przy tegorocznych wyborach do Europarlamentu. Przypomnijmy, że prognozowano wówczas, że Konfederacja zdobyła 6,1 proc., podczas gdy rzeczywisty wynik tego ugrupowania wyniósł 4,5 proc.

Kresy.pl / TVP Info / tvn24.pl / Polsat News
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jaro7 :

    Czyli teraz jeszcze w nocy „cud nad urną” gdzie piS urośnie a Konfederacji spadnie,ciekawe czy poniżej 5%.Druga sprawa to ta metoda przyznawania mandatów nie jest odzwierciedleniem stanu faktycznego.Opozycja nawet bez Konfederacji procentowo ma dużo więcej głosów mandatów jednak dużo mniej.