Przed sądem w Żywcu staną dwaj Polacy, którzy zorganizowali 1800 Ukraińcom nielegalne przekroczenie granicy. Grozi im do 8 lat więzienia.

O sprawie poinformowała w środę Straż Graniczna. Sprawa dwóch mieszkańców powiatu żywieckiego, 74-letniego ojca i jego 47-letniego syna, prowadzona była od połowy 2017 roku. Obaj, pod pozorem prowadzenia działalności gospodarczej i zatrudniania cudzoziemców rejestrowali w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żywcu oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom. Dokumenty te trafiały następnie do współpracujących z nimi obywateli Ukrainy. Ci odsprzedawali je swoim rodakom, nawet za 200 euro. Dzięki nim Ukraińcy mogli wyłudzić polskie wizy.

W toku prowadzonego śledztwa funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że żaden z obywateli Ukrainy korzystający na procederze nie dotarł do potencjalnego pracodawcy. Większość Ukraińców wykorzystała wyłudzone polskie wizy do nielegalnego przekroczenia granicy Unii Europejskiej i podjęcia pracy na Zachodzie.

Przeczytaj:Ukraińskie gangi przemycały imigrantów z Turcji do Europy

Czytaj także: Ukraińska urzędnik twierdzi, że jej rodaków zmuszano do przemytu nielegalnych imigrantów

Śledztwo prowadzono pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Żywcu. Akt oskarżenia przeciwko sprawcom wpłynął do Sądu Rejonowego w Żywcu.

Przeczytaj: Ukrainiec chciał przemycić do Polski Turków

Czytaj także: Ukrainiec zatrudniał nielegalnie we Wrocławiu 137 obcokrajowców

Wcześniej informowaliśmy, że niemiecki rząd zatwierdził we wtorek wytyczne dotyczące nowych zasad imigracji wykwalifikowanych pracowników spoza UE do Niemiec. Przyjęcie wytycznych poprzedziły długotrwałe negocjacje pomiędzy socjaldemokratami i chadekami. Wiadomo, że bardziej liberalne zasady będą dotyczyć specjalistów IT, szczególnie poszukiwanych przez przedsiębiorców. Przyspieszeniu ma ulec nostryfikacja dyplomów a przyszłym imigrantom nauka języka niemieckiego zostanie ułatwiona jeszcze za granicą.

Czytaj więcej: Niemcy otworzą swój rynek pracy dla specjalistów spoza UE

Strazgraniczna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply