Ukraińska rzecznik praw obywatelskich Liudmiła Denisowa twierdzi, że Ukraińcy, którzy przemycali nielegalnych imigrantów do Grecji byli do tego zmuszani.

W czasie działań przeciw przemytnikom nielegalnych imigrantów z Turcji do Grecji okazało się, że znaczną część z nich stanowią obywatele Ukrainy. Grecki wymiar sprawiedliwości konsekwentnie skazuje takie osoby na kary pozbawienia wolności. Do marca bieżącego roku takie wyroki otrzymało 105 Ukraińców. Liczba ukraińskich marynarzy skazanych z przerzut nielegalnych imigrantów rośnie.

Ukraińska rzecznik praw obywatelskich Liudmiła Denisowa przyznała, że w greckich więzieniach przebywa 161 obywateli Ukrainy z tego 112 z wyrokami za przemyt ludzi. Denisowa w swoim wpisie na Facebooku próbuje jednak udowadniać, że ukraińscy przemytnicy sami są ofiarami. „Ukraińcy zapełnili greckie więzienia. Naszych obywateli oszukanych poprzez zaproszenie do pracy na statkach rejsowych, jachtach zamiast tego pod przymusem siły i groźbą śmierci zmuszają do przewożenia przez morze „nielegałów” do Europy” – napisała ukraińska urzędnik, tłumacząca, że „właśnie dlatego setki ukraińskich marynarzy zostało zatrzymanych przez grackie organa ścigania”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Denisowa stwierdziła również, że grecki wymiar sprawiedliwości narusza prawa Ukraińców. Zarzuciła mu na przykład brak dostatecznej liczby tłumaczy znających na odpowiednim poziomie język ukraiński bądź rosyjski. „Nie jest przedstawiana pełnowartościowa pomoc prawna, bo bez odpowiedniego tłumaczenia zatrzymani nie mogą przedstawić dowodów swojej niewinności, rozmawiać z adwokatem czy poznać szczegóły sprawy w której figurują” – twierdzi Denisowa. Oskarżyła Grecję, że „warunki ich zatrzymania nie odpowiadają minimalnym standardowym regułom postępowania z uwięzionymi”. Ukraińska rzecznik praw obywatelskich wezwała do interwencji komisara praw człowieka Rady Europy.

unian.net/kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz