Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał orzeczenie w sprawie rozpoczętej po skardze grupy homoseksualistów z Polski złożonej w 2017 roku.

Pięć par homoseksualistów z Polski zaskarżyło swoje państwo za to, iż w jego porządku prawnym brak jakichkolwiek uregulowań prawnych regulujących ich prywatne relacje. Trybunał z siedzibą w Strasburgu uznał, iż Polska łamie artykuł 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka mówiący o prawie “do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego”, ponieważ „nie wywiązała się ze swego obowiązku zapewnienia skarżącym” dostępu do „ram prawnych zapewniających uznanie i ochronę ich związków jednopłciowych” – zacytował portal Deutsche Welle.

Niemiecki nadawca podkreśla, że skarżący skierowali swoje kroki do Strasburga po tym, gdy polskie sądy kolejnych instancji, stając na gruncie polskiego prawa, odmówiły uznania ich roszczeń. Powodowie nie działali samodzielnie. Ich działania były koordynaowane przez powstałą w 2015 r. “Koalicję na rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej”.

„W odniesieniu do argumentu rządu Polski, że państwa Rady Europy mają szeroką swobodę w zakresie rozstrzyganego sporu, a tradycyjna koncepcja małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny stanowi społeczne i prawne dziedzictwo Polski, Trybunał zauważył, że niniejsza sprawa nie dotyczyła małżeństw osób tej samej płci” – uznał ETPCz.

„Trybunał stwierdził, że nie można powiedzieć, by polskie ramy prawne zapewniały wymagane uznanie i ochronę par tej samej płci w stabilnym związku. Partnerzy tej samej płci nie byli w stanie uregulować podstawowych aspektów ich wspólnego życia, takich jak kwestie majątkowe, alimentacyjne, podatkowe i spadkowe. Ponadto w większości sytuacji ich związek nie miały znaczenia w kontaktach z organami sądowymi lub administracyjnymi.władzami sądowymi lub administracyjnymi” – orzekł strasburski trybunał.

Jeszcze w 2010 r. rozpatrując skargę obywateli Austrii Trybunał uznał, że instytucja małżeństwa i choć państwa Rady Europy nie są zobowiązane do nadawania związkom homoseksualistów takiego właśnie statusu, to powinny je sankcjonować w jakiejś formie związku cywilnego.

Czytaj także: Uganda nie otrzymała finansowania Banku Światowego ze względu na swoje podejście do homoseksualizmu

dw.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply