Izba Reprezentantów USA uchwaliła we wtorek ustawę, która umożliwia sankcjonowanie wjazdu cudzoziemców, którzy sprzeciwiają się „prawom LGBT”. Za przyjęciem ustawy zagłosowało 227 kongresmenów – informuje The Hill.

Za przyjęciem ustawy zagłosowało we wtorek 227 kongresmenów. W opisie dokumentu na stronie Kongresu wskazano, że ustawa ta nakłada sankcje blokujące wizy względem cudzoziemców, którzy są odpowiedzialni lub współwinni łamania praw człowieka ze względu na “faktyczną lub domniemaną orientację seksualną, tożsamość płciową lub cechy płciowe”. Prezydent musi zgłaszać i aktualizować listę cudzoziemców odpowiedzialnych za takie naruszenia praw człowieka i nakładać określone sankcje.

Zgodnie z ustawą Departament Stanu wyznaczy przynajmniej jednego wyższego rangą funkcjonariusza, który będzie odpowiedzialny za śledzenie przemocy i dyskryminacji osób ze względu na faktyczną lub domniemaną orientację seksualną, tożsamość płciową lub cechy płciowe w innych krajach.

Sankcje miałyby zostać nałożone na obcokrajowców, którzy wykazują „okrutne i poniżające traktowanie” oraz „rażące odmawianie prawa do wolności” względem środowisk LGBT.

Oświadczenie popierające ustawę wydał Biały Dom. Podkreślono w nim “historyczne działania” administracji mające na celu promowanie “równości LGBTQI+”. Administracja USA wezwała także Senat do poparcia ustawy.

Już w lutym ubiegłego roku informowaliśmy, że administracja prezydenta USA Joe Bidena rozważa nakładanie sankcji na państwa, które nie przestrzegają “praw LGBT”. Biden jeszcze w czasie kampanii prezydenckiej deklarował, że zamierza “promować prawa LGBT na całym świecie, a nie tylko w domu”. W czerwcu ubiegłego roku amerykańska administracja wyznaczyła wysłannika USA ds. praw LGBT za granicą.

Zobacz także: USA: Floryda zabroni agendy LGBT w szkołach? Projekt przeszedł przez komisję edukacji

congress.gov / thehill.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply