Podsumowanie spotkania grupy polsko-litewskiej ds. oświaty

Strona litewska spodziewała się bardziej rzeczowej dyskusji w ramach polsko-litewskiej grupy ekspretów ds. oświaty. Litewski wiceminister Oświaty i Nauki Vaidas Bacys powiedział, że litewscy Polacy starali się upolitycznić dyskusję i to im się udało.

Piąte spotkanie tej grupy odbyło się wczoraj w Trokach. Eksperci nie wypracowali żadnego wspólnego dokumentu. Postanowiono, że każda ze stron przygotuje swoje własne oświadczenie. Bacys przyznał, że naiwnością byłoby oczekiwać, iż będzie zgodność opinii na temat nowej ustawy oświatowej, ale należy dążyć do porozumienia i nadal się spotykać i negocjować. Litewska grupa ekspercka przedstawi swoje wnioski premierowi Kubiliusowi i stronie polskiej. Polacy na Litwie twierdzą, że nowa ustawa oświatowa jest dyskryminująca i znacznie pogarsza sytuację polskiego szkolnictwa w tym kraju. Na Litwie istnieje przeszło 100 szkół, w których językiem nauczania jest polski.

IAR/kresy.pl
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. hetmanski
    hetmanski :

    Trzeba być bardzo kiepskim politykiem i jeszcze gorszym urzędnikiem żeby nie zrozumieć że jest to typowa gra na zwłokę .Mająca doprowadzić do stanu faktów dokonanych . ZAMIAST BAWIĆ SIE LITEWSKIMI KLOCKAMI POWINNIŚMY PODJĄĆ PRAKTYCZNE DZIAŁANIA NA FORUM MIĘDZYNARODOWYM PROWADZĄCE DO UZYSKANIA AUTONOMII WILEŃSZCZYZNY.Na Litwie istnieje przeszło 100 szkół, w których językiem nauczania jest polski.Bacys przyznał, że naiwnością byłoby oczekiwać, iż będzie zgodność opinii na temat nowej ustawy oświatowej, ale należy dążyć do porozumienia i nadal się spotykać i negocjować. Litewska grupa ekspercka przedstawi swoje wnioski premierowi Kubiliusowi i stronie polskiej.