W poniedziałek na poligonie pod Brześciem rozpoczęły się białorusko-rosyjskie manewry wojskowe Słowiańskie Braterstwo. Serbia wycofała się w ostatniej chwili z udziału w ćwiczeniach.

Na poligonie pod Brześciem na zachodniej Białorusi rozpoczęły się w poniedziałek białorusko-rosyjskie ćwiczenia wojskowe Słowiańskie Braterstwo. Z udziału w manewrach wycofała się kilka dni temu Serbia.

Manewry odbywają się w dniach 14-25 września na poligonie Brzeski. Ma w nich uczestniczyć 800 żołnierzy z Białorusi i Rosji, a także około 170 jednostek sprzętu – podał w niedzielę rosyjski resort obrony.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rosja dostarczyła około 300 żołnierzy i 70 jednostek sprzętu, m.in. bojowych wozów desantu BMD-4M i transporterów opancerzonych BTR-MDM Rakuszka.

„Tematem manewrów są działania antyterrorystyczne; ćwiczenia nie są skierowane przeciwko innym krajom” – napisała agencja „Interfax.by”. Medium powołało się na wypowiedzi rosyjskich wojskowych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na początku września Unia Europejska zażądała od Belgradu odmowy udziału w ćwiczeniach wojskowych na Białorusi. W odpowiedzi rząd Serbii podjął decyzję o zamrożeniu wszystkich ćwiczeń wojskowych ze wszystkimi krajami na sześć miesięcy – poinformował w środę minister obrony Serbii Aleksandar Vulin.

Manewry Słowiańskie Braterstwo przeprowadzane są rokrocznie od 2015 roku – po kolei – na terytoriach trzech państw. Serbia była zeszłorocznym gospodarzem.

Zobacz także: Rosja planuje zmodernizować wszystkie czołgi T-72 do najnowszego standardu T-72 B3M

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rosyjski resort obrony poinformował w poniedziałek, że w rosyjskich ćwiczeniach wojskowych Kaukaz-2020, które odbędą się w dniach 21-26 września, wezmą udział żołnierze z sześciu państw. Podkreślono, że w największych tegorocznych manewrach będzie uczestniczyło łącznie 80 tys.

tass.com / interfax.by / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz