W drugim etapie wspólnych manewrów wojskowych „Słowiańskie Braterstwo”, który odbędzie się na Białorusi w dniach 22-25 września, udział weźmie około 1000 rosyjskich żołnierzy – poinformował białoruski resort obrony w poniedziałek.

Na tle zaistniałej wojskowo-politycznej sytuacji wokół Republiki Białorusi prezydent kraju (Alaksandr Łukaszenka) podjął decyzję o przeprowadzeniu drugiego etapu wspólnych białorusko-rosyjskich manewrów ‚Słowiańskie Braterstwo-2020’ -agencja „Interfax-Zapad” cytuje Ministerstwo Obrony Białorusi. Podkreślono, że weźmie w nim udział około 1000 rosyjskich żołnierzy.

Drugi etap manewrów, który będzie trwał od 25 września, będzie miał formę ćwiczeń operacyjno-taktycznych. Łącznie weźmie w nim udział ok. sześciu tys. wojskowych i ok. 500 jednostek sprzętu (około 1000 wojskowych i ok. 100 jednostek sprzętu z Rosji).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W komunikacie napisano, że celem ćwiczeń jest „opracowanie wspólnych działań jednostek wojsk w zgodności z umowami między Białorusią i Rosją oraz dalsze wzmocnienie i rozwój procesów integracyjnych w ramach wzmocnienia zdolności obronnych Państwa Związkowego”.

Czytamy, że w drugim etapie manewrów wezmą udział żołnierze z Zachodniego Dowództwa Operacyjnego, sił specjalnych, sił powietrznych, wojsk obrony przeciwlotniczej, wojsk rakietowych, a także artylerii Białorusi oraz pododdziały wojsk powietrznodesantowych Federacji Rosyjskiej.

Ćwiczenia zostały rozpoczęte 14 września. W pierwszym etapie udział wzięło około 300 rosyjskich żołnierzy i 70 jednostek sprzętu z Rosji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Manewry „Słowiańskie Braterstwo” odbywają się rokrocznie od 2015 r. Mają miejsce, po kolei, na terytorium trzech państw – Białorusi, Rosji i Serbii. W zeszłym roku zostały przeprowadzone na terytorium Serbii. Z udziału w tegorocznych ćwiczeniach w ostatniej chwili wycofała się Serbia.

Na początku września Unia Europejska zażądała od Belgradu odmowy udziału w ćwiczeniach wojskowych na Białorusi. W odpowiedzi rząd Serbii podjął decyzję o zamrożeniu wszystkich ćwiczeń wojskowych ze wszystkimi krajami na sześć miesięcy.

interfax.by / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz