Jednostki 76. gwardyjskiej dywizji desantowo-szturmowej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej zakończyły przerzucanie na poligon brzeski w celu wzięcia udziału w wspólnym białorusko-rosyjskim ćwiczeniu taktycznym „Słowiańskie Braterstwo 2020” – poinformowało we wtorek białoruskie ministerstwo obrony narodowej.

Ze strony białoruskiej w ćwiczeniach wezmą udział żołnierze 38. wydzielonej gwardyjskiej brygady desantowo-szturmowej sił specjalnych. W sumie w ćwiczenia zaangażowanych będzie do 1500 żołnierzy i ponad 150 jednostek sprzętu.

CZYTAJ TAKŻE: Białoruski MON: nie wykluczamy odpowiedzi siłowej w przypadku jawnej agresji

Po zakończeniu ćwiczeń rosyjscy żołnierze wrócą do ojczyzny – podkreślono.

Ćwiczenie odbywa się w dwóch etapach. Pierwsza faza obejmuje zgrywanie jednostek. Druga natomiast obejmie realizację konkretnych zadań na poligonie brzeskim, w obwodzie brzeskim i na odcinku rzeki Muchawiec – odbędzie się ona w dniach 21-23 września.

W trakcie ćwiczenia żołnierze obu krajów będą wypracowywać metody wspólnych działań w realizacji zadań zwalczania terroryzmu, wymieniać się doświadczeniami w organizowaniu i prowadzeniu akcji specjalnych w realizacji zadań antyterrorystycznych – poinformował białoruski MON.

Ćwiczenia bojowe będą wykonywane w nocy. Obejmą marsze, desanty, pokonywanie przeszkód wodnych oraz prowadzenie ostrzału.

Rosyjscy żołnierze mają rónież zapoznać się z historycznymi miejscami i tradycjami kulturowymi Białorusi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, w poniedziałek na poligonie pod Brześciem rozpoczęły się białorusko-rosyjskie manewry wojskowe „Słowiańskie Braterstwo”. Serbia wycofała się w ostatniej chwili z udziału w ćwiczeniach.

Na początku września Unia Europejska zażądała od Belgradu odmowy udziału w ćwiczeniach wojskowych na Białorusi. W odpowiedzi rząd Serbii podjął decyzję o zamrożeniu wszystkich ćwiczeń wojskowych ze wszystkimi krajami na sześć miesięcy – poinformował w środę minister obrony Serbii Aleksandar Vulin.

Manewry „Słowiańskie Braterstwo” przeprowadzane są rokrocznie od 2015 roku – po kolei – na terytoriach trzech państw. Serbia była zeszłorocznym gospodarzem.

Rosyjski resort obrony poinformował w poniedziałek, że w rosyjskich ćwiczeniach wojskowych Kaukaz-2020, które odbędą się w dniach 21-26 września, wezmą udział żołnierze z sześciu państw. Podkreślono, że w największych tegorocznych manewrach będzie uczestniczyło łącznie 80 tys.

Kresy.pl / mil.by

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz