W środę szefowie sił zbrojnych z Rosji i Białorusi omówili telefonicznie przygotowania do wspólnych ćwiczeń „Słowiańskie Braterstwo-2020” oraz „Kaukaz-2020”.

Szefowie Sztabu Generalnego Białorusi i Rosji Aleksander Volfovich i Walerij Gierasimow rozmawiali telefonicznie na temat dwustronnej współpracy wojskowej i przygotowań do wspólnych ćwiczeń – poinformowało w środę biuro prasowe białoruskiego MON.

„Strony rozmawiały o aktualnym stanie dwustronnej współpracy wojskowej, w tym o przygotowaniach do wspólnych białorusko-rosyjsko-serbskich ćwiczeń Słowiańskie Braterstwo-2020, które odbędą się na terytorium Białorusi, a także o ćwiczeniach Kaukaz-2020”- podało biuro prasowe w oświadczeniu.

Kreml twierdzi, że nie planuje się rozmieszczenia rosyjskich baz wojskowych na Białorusi.

W ćwiczeniach „Słowiańskie Braterstwo” tradycyjnie biorą udział wojska z Rosji, Serbii i Białorusi. Manewry z żołnierzami trzech krajów odbyły się po raz pierwszy w Rosji w 2015 r. Następnie przeprowadzono je w Serbii w listopadzie 2016 r. oraz na Białorusi w czerwcu 2017 r. W 2018 r. ćwiczenia ponownie odbyły się w Rosji.

Ćwiczenia Kaukaz-2020 odbędą się na południu Rosji we wrześniu tego roku. W manewrach planowano zaangażować wojska z sześciu krajów, w tym z państw członkowskich Szanghajskiej Organizacji Współpracy i Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak informowaliśmy, Ministerstwo Obrony Indii ogłosiło pod koniec sierpnia, że nie weźmie udziału w ćwiczeniach, argumentując to m.in. trudnościami logistycznymi związanymi z pandemią koronawirusa.

W lipcu prezydent Rosji Władimir Putin zarządził przeprowadzenie niezapowiedzianych ćwiczeń gotowości bojowej jednostek wojskowych Południowego i Centralnego Okręgu Wojskowego, a także wybranych oddziałów podległych dowództwu centralnemu oraz powietrzno-desantowych i piechoty morskiej Floty Północnej i Floty Pacyfiku.

Celem ćwiczeń była ocena gotowości rosyjskiej armii do zapewnienia bezpieczeństwa militarnego na południowym-zachodzie Federacji Rosyjskiej, „gdzie pozostają silne zagrożenia terroryzmem”, a także przygotowanie się do strategicznych gier wojennych Kaukaz-2020, które mają odbyć się we wrześniu br. Manewry uwzględniają 56 ćwiczeń na poziomie taktycznym z udziałem żołnierzy. Odbędą się na 35 poligonach, 17 obszarach morskich na wodach Mórz Czarnego i Kaspijskiego.

Kresy.pl / tass.com

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz