Na stronie internetowej MSW Białorusi w środę wieczorem pojawiły się informacje, że prezydent Aleksandr Łukaszenko i minister spraw wewnętrznych Białorusi Jurij Karajew są osobami poszukiwanymi.

Jak podała Meduza, najwyraźniej w wyniku ataku hakerskiego w spisie osób poszukiwanych na stronie internetowej białoruskiego MSW pojawiły się nazwiska Aleksandra Łukaszenki i Jurija Karajewa. Meduza powołała się przy tym na zrzuty ekranu wykonane przez Naszą Niwę i Biełsat.

Na zrzutach widać, że Łukaszence i Karajewowi przypisano zarzuty „zbrodni wojennych przeciwko narodowi białoruskiemu”. Łukaszenko ma być również „poszukiwany” za „uzurpację władzy”. Hakerzy jako jego znak szczególny wpisali „silne utykanie” w trakcie chodzenia. Natomiast Karajew został scharakteryzowany jako „uzbrojony i bardzo niebezpieczny”.

Zarówno w środę wieczorem, jak i w chwili publikacji tego artykułu strona internetowa białoruskiego MSW jest niedostępna.

Meduza pisze, że dzień wcześniej włamano się na stronę internetową Urzędu Spraw Prezydenta Białorusi. Na jej stronie głównej pojawiła się m.in. biało-czerwono-biała flaga.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, zmagający się od prawie miesiąca z protestami społecznymi przywódca Białorusi Aleksandr Łukaszenko podjął w czwartek decyzję o zmianie na stanowiskach przewodniczącego KGB i sekretarza Rady Bezpieczeństwa. Walerij Wakulczyk opuścił stanowisko przewodniczącego Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB)  i objął  stanowisko sekretarza Rady Bezpieczeństwa. Na nowego przewodniczącego KGB Łukaszenko nominował Iwana Tiertiela, który wcześniej był szefem Komitetu Kontroli Państwowej (KGK). Pełniącym obowiązki szefa KGK został Walerij Gierasimow. Do tej pory był jego wiceprzewodniczącym Komitetu.

Kresy.pl / meduza.io

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz