Łukaszenko wymienił głównych “siłowików” Białorusi

Zmagający się z protestami społecznymi przywódca Białorusi Aleksandr Łukaszenko podjął decyzję o zamianie na stanowiskach przewodniczącego KGB i sekretarza Rady Bezpieczeństwa.

Jak podał w czwartek portal Tut.by Łukaszenko zadecydował o odwołaniu ze stanowiska przewodniczącego Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) Walerija Wakulczyka. Przywódca uzasadnił swoją decyzję tym, że Wakulczyk pozostawał szefem głównej służby bezpieczeństwa na Białorusi przez długi okres czasu – “osiem lat bez dwóch miesięcy”. Odwołanie ma jednak charakter roszady bowiem Wakulczyk obejmie stanowisko sekretarza Rady Bezpieczeństwa.

“Nikt przed nim nawet połowy [tego czasu] nie mógł wytrzymać na tym gorącym stanowisku. Bardzo pewny, oddany państwu człowiek, zdecydowany, uporządkowany” – chwalił Wakulczyka Łukaszenko. Stanowisko sekretarza Rady Bezpieczeństwa stracił Andriej Rawkow, który pełnił je stosunkowo krótko – od 20 stycznia bieżącego roku.

Na nowego przewodniczącego KGB Łukaszenko nominował Iwana Tiertiela, który wcześniej był szefem Komitetu Kontroli Państwowej (KGK). Tiertiel wraca do starej służby bowiem przed powołaniem do KGK był wiceszefem KGB.

Pełniącym obowiązki szefa KGK został Walerij Gierasimow. Do tej pory był jego wiceprzewodniczącym Komitetu. Organ ten odegrał główną rolę w postępowaniach karnych przeciwko Siergiejowi Tichanowskiemu i Igorowi Babryce, którzy stali się wiosną bieżącego roku popularnymi opozycjonistami dążącymi do wystawienia swojej kandydatury w wyborach prezydenckich. Aresztowani w maju Tichanowski i Babaryko dotychczas przebywają w areszcie.

tut.by/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply