Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau na antenie Programu 1 Polskiego Radia wyraził opinię, że społeczeństwo białoruskie jest kulturowo i tożsamościowo bliskie społeczeństwu polskiemu.

Będąc w niedzielę gościem radiowej „Jedynki” Zbigniew Rau określił obecne wydarzenia na Białorusi mianem największego wyzwania dla polskiej i europejskiej dyplomacji. „Białoruś jest dla nas szczególnym sąsiadem, z którym dzieliliśmy w przeszłości wspólne doświadczenia polityczne, łącznie ze wspólnym państwem. Mam na myśli Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Kulturowo i tożsamościowo społeczeństwo białoruskie jest nam bardzo bliskie, dlatego przykładamy te same wartości do tego społeczeństwa, które są naszymi wartościami” – mówił szef polskiej dyplomacji.

PRZECZYTAJ: Rząd chce osiedlać Ukraińców i Białorusinów w Polsce, pod pretekstem „deklarowania związku z Polską”

Zdaniem ministra od kilku tygodni na Białorusi można zauważyć przebudzenie obywatelskie Białorusinów, którzy jego zdaniem do tej pory godzili się na długoletnie rządy Aleksandra Łukaszenki bez weryfikacji w demokratycznych wyborach. „Może to był temat tabu, ale społeczeństwo akceptowało takie rozwiązanie” – mówił Rau. W jego opinii obecnie „Białorusini mocą swojej woli wprowadzają do przestrzeni publicznej własną wrażliwość obywatelską”.

Szef polskiej dyplomacji stwierdził, że „nie możemy uznawać prezydenta Łukaszenki jako tego, który cieszy się legitymacją demokratyczną własnego społeczeństwa”. W związku z tym „siłą rzeczy” polska polityka jest adresowana do białoruskiego społeczeństwa. Rau deklarował, że w obecnej sytuacji Polsce pozostało „wspierać społeczeństwo białoruskie tak daleko, jak będzie tego oczekiwać” w decydowaniu o tym, jak urządzić swój kraj. Zaznaczał przy tym, że „pod względem ustrojowym czy gospodarczym jest to decyzja wyłącznie społeczeństwa białoruskiego”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, w czwartek premier Mateusz Morawiecki ogłosił specjalny rządowy program zachęcający Białorusinów i firmy z Białorusi do przenoszenia się do Polski. Zakłada on m.in. przyspieszony tryb udzielania wiz dla osób z wykształceniem technicznym lub z doświadczeniem w branży IT, wsparcie najlepszych białoruskich startupów oraz firm, chcących przenieść się do Polski. W piątek szef rządu RP deklarował, że Kraje Wyszehradzkiej czwórki chcą na szczycie UE zaproponować zniesienie wiz dla obywateli Białorusi i unijny pakiet wsparcia gospodarczego dla tego kraju. W środę podczas wizyty w Polsce białoruskiej opozycjonistki Swietłany Tichanowskiej Morawiecki wręczył jej klucze do willi na Saskiej Kępie, która zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami została przekazana społeczności białoruskiej w Polsce na nową siedzibę Domu Białoruskiego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Rzecznik rządu zapowiada ponad 50 mln zł dla Białorusi, m.in. na wsparcie finansowe dla opozycjonistów

Kresy.pl / polskieradio.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz