Posłanka Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin skrytykowała obecność członków litewskiej organizacji paramilitarnej przy lokalach wyborczych.

Deputowana litewskiego Sejmu z ramienia AWPL-ZChR Rita Tamašunienė skrytykowała aktywność członków Związku Strzelców Litewskich w czasie niedzielnej drugiej tury wyborów mera rejonu wileńskiego. Polityk odniosła się do faktu, że umundurowani członkowie tej organizacji paramilitarnej pojawili się w niedzielę pod lokalami do głosowania. Już wówczas wzbudziło to werbalne protesty działaczy partii Polaków, której kandydat - Waldemar Urban był jednym z dwóch kandydatów ubiegających się o stanowiska mera w finalnej rywalizacji.

Obecność członków organizacji paramilitarnej - zwanych z litewska szaulisami, Tamašunienė określiła w czwartek jako praktykę „nienormalną i "niedopuszczalną w państwie demokratycznym”, zacytował portal L24.lt. Polityk oceniła, że "ludzie, którzy przychodzili na głosowanie, doświadczali negatywnych emocji, presji psychicznej, a w pojedynczych przypadkach uniemożliwiono obywatelom korzystanie z przysługującego im prawa głosu”.

Estońskie MSZ ogłosiło w piątek, że wydala z kraju pracownika ambasady Federacji Rosyjskiej. Jest to określone w oświadczeniu na stronie internetowej departamentu. (więcej…)

Finlandia przekaże Ukrainie trzy kolejne czołgi Leopard 2 ze swojego arsenału - informują fińskie media. 

Minister obrony Antti Kaikkonen potwierdził również, że Ukraina zwróciła się do Ministerstwa Obrony Finlandii w sprawie dostaw myśliwców F/A-18 Hornet

Kaikkonen powiedział, że Finlandia „odpowie na to zapytanie w odpowiednim czasie”.

Przewoźnicy strajkują w Warszawie. W środę nawet 200 ciężarówek ma objechać Warszawę. Protest jest wspierany przez Konfederację. "Gromadzi się 200 ciężarówek, które ruszają na Warszawę, by w strajku ostrzegawczym protestować dzisiaj w obronie branży transportowej" - oświadczył podczas środowej konferencji prasowej poseł Krzysztof Bosak (Konfederacja, Ruch Narodowy).

Strajk jest organizowany przez rodzinne firmy transportowe, przy wsparciu polityków Konfederacji. Przewoźnicy skarżą się na nieuczciwą konkurencję ze strony białoruskich, rosyjskich i ukraińskich firm. Wskazują, że firmy z Rosji i Białorusi znalazły sposób na obejście sankcji. Zakładają firmy w Polsce powiązane z firmami białoruskimi osobowo lub kapitałowo. "Następnie pomimo sankcji przewożą towary z UE na Białoruś, przy okazji na trasie do granicy z Białorusią dyktując dumpingowe ceny przewozu, czym eliminują konkurencję i unikają opodatkowania" - alarmują przewoźnicy. Strona białoruska uniemożliwia z kolei zakładanie firm z polskim kapitałem na Białorusi.

Strajkujący domagają się zakazu wjazdu naczep rosyjskich i białoruskich do Polski, zakazu zakładania w Polsce przez kapitał białoruski i rosyjski firm transportowych, a także przywrócenia zezwoleń dla przewoźników z Ukrainy powiązanych z wymaganiami technicznymi wobec ich samochodów.

Pierwsze słowackie myśliwce MiG-29 zostały przekazane ukraińskim siłom zbrojnym. Transfer został przeprowadzony przez ukraińskich pilotów przy pomocy słowackich sił powietrznych, personelu ukraińskiego i innych sił, które zapewniły bezpieczeństwo transferu. (więcej…)

Rosyjskie ministerstwo obrony przekonywało w piątek, że użycie pocisków ze zubożonym uranem na Ukrainie zaszkodzi ukraińskim żołnierzom, populacji i negatywnie wpłynie na sektor rolny kraju na dziesięciolecia, a nawet stulecia. (więcej…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%