Zakłady Rafako, po ogłoszeniu upadłości, będą przeznaczone do produkcji sprzętu zbrojeniowego, informuje RMF 24. Tusk zapowiedział, że rząd zainwestuje w tę spółkę, aby utrzymać miejsca pracy i wesprzeć polski przemysł obronny.

Premier Donald Tusk ogłosił we wtorek, że rząd planuje zainwestować w spółkę Rafako, by utrzymać zakład i jednocześnie przekształcić go w producenta sprzętu zbrojeniowego, informuje RMF 24. Rafako, znane z produkcji bloków energetycznych i urządzeń dla sektora energetycznego, ogłosiło upadłość w grudniu ubiegłego roku.

Tusk zaznaczył, że choć kontynuowanie dotychczasowej produkcji Rafako nie jest możliwe, istnieją wystarczające środki finansowe zarówno krajowe, jak i europejskie, które pozwolą na przekwalifikowanie zakładu na potrzeby przemysłu zbrojeniowego. „Zdecydowaliśmy o zainwestowaniu tam pewnych pieniędzy, by utrzymać to miejsce” – powiedział premier, podkreślając, że takie zakłady jak Rafako istnieją w Polsce w wielu miejscach.

Premier dodał, że w regionie Śląska znajduje się wiele innych zakładów, które mogą zostać przekształcone na produkcję zbrojeniową. Zapewnił, że rząd będzie dążył do uproszczenia procedur, podobnie jak miało to miejsce w przypadku Huty Częstochowa, która została objęta ochroną państwa po ogłoszeniu jej upadłości w październiku 2024 roku.

Czytaj: “Kończy się era naiwnej globalizacji”. Tusk mówi o repolonizacji gospodarki 

Przypominamy, we wrześniu 2024 r., Rafako złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości do Sądu Rejonowego w Gliwicach. O ostatecznym upadku miało przesądzić przejęcie zabezpieczenia przez państwową spółkę JSW Koks. W dniu 19 grudnia 2024 roku Sąd Rejonowy w Gliwicach, XII Wydział Gospodarczy, wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Rafako.

“To bardzo trudna i bolesna decyzja, do końca wierzyliśmy w możliwość uratowania Spółki, która daje utrzymanie setkom śląskich rodzin i jest jedną z ostatnich rdzennie polskich firm, z takimi kompetencjami w energetyce i z ponad 75 letnią tradycją. Niestety, działania, jakie podjęła wobec RAFAKO w ostatnich dniach JSW KOKS S.A., dla której budowaliśmy Elektrociepłownię w Radlinie, pozbawiły nas źródła przychodów i wygenerowały przesłanki upadłościowe, wobec których Zarząd, zgodnie z przepisami Kodeksu Spółek Handlowych, musiał złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości” – oświadczył Maciej Stańczuk, prezes zarządu spółki.

Spółka podała, że JSW KOKS S.A. pobrała z wpłaconej przez RAFAKO kaucji, kwotę 20 mln zł oraz zażądało od banku wypłaty z tytułu gwarancji w wysokości ponad 35 mln zł, którą to kwotę bank wypłacił na początku tego tygodnia.

Czytaj: Tusk i Macron rozmawiali o traktacie polsko-francuskim, współpracy nuklearnej i bezpieczeństwie

rmf24.pl/rafako.com.pl/Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply