W komendzie Karpackiego Oddziału SG oficjalnie przekazano ukraińskim żołnierzom psy saperskie, przeszkolone w ramach projektu Komisji Europejskiej. Zwierzęta w Polsce, na terenie Karpackiego Oddziału SG, odbyły dwutygodniowy turnus adaptacyjny.

Jak poinformowała w piątek Straż Graniczna, w komendzie Karpackiego Oddziału SG oficjalnie przekazano ukraińskim żołnierzom psy saperskie, przeszkolone w ramach projektu Komisji Europejskiej. Zwierzęta w Polsce, na terenie Karpackiego Oddziału SG, odbyły dwutygodniowy turnus adaptacyjny.

W trakcie tej części szkolenia ukraińscy przewodnicy mogli zapoznać się ze swoimi nowymi podopiecznymi, a także doskonalili nabyte umiejętności w różnych warunkach terenowych. Zwierzęta trafią do batalionu rozminowywania, działającego w ramach Sił Zbrojnych Ukrainy.

Zobacz też: Niemka z zakazem wjazdu do Polski na okres 5 lat

W uroczystym przekazaniu psów przewodnikom ukraińskim uczestniczyli m.in. Komendant Karpackiego Oddziału SG gen. bryg. SG Stanisław Laciuga, Szef Oddziału Antyterrorystycznego Dyrekcji Generalnej ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych Komisji Europejskiej Martin Schiefer oraz dowódca ukraińskiego batalionu rozminowywania przyjmującego psy płk Petro Bruzhyna.

„Projekt, który dzisiaj podsumowujemy, to inicjatywa ukierunkowana na wsparcie ukraińskich partnerów w przezwyciężaniu szczególnych wyzwań dla bezpieczeństwa, z jakimi muszą się mierzyć w obliczu rosyjskiej agresji. Bardzo się cieszę, że Polska Straż Graniczna, a w szczególności kierowany przeze mnie Karpacki Oddział Straży Granicznej mógł włączyć się w realizację tego, jakże ważnego przedsięwzięcia i dzięki temu mogliśmy dołożyć małą cegiełkę do procesu budowania bezpieczeństwa w Ukrainie” – powiedział Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej podczas oficjalnego powitania do zaproszonych gości.

Zobacz też: Prawie stu nielegalnych imigrantów zatrzymanych na polsko-białoruskiej granicy

Komendant oddziału zwrócił się do ukraińskich żołnierzy słowami: „Kolegom z Ukrainy życzę, abyście z każdej służby wracali bezpiecznie.”

“Udział Karpackiego Oddziału SG w organizacji i zabezpieczeniu logistycznym przedsięwzięcia został wysoko oceniony zarówno przez przedstawicieli Komisji Europejskiej, jak i przez stronę ukraińską” – czytamy w komunikacie.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    Jaki sk……n i w dodatku ciężki kretyn wpadł na pomysł dawania Ukraińcom psów i to w dodatku w tak niebezpiecznym celu jak rozminowanie? PSY TO NIE PRZEDMIOT a tego debila który to wymyślił popędziłbym do usuwania min metodą biegania po terenie zaminowanym.