Premier Izraela Naftali Bennett udaje się w niedzielę do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, podało jego biuro. Będzie to pierwsza oficjalna wizyta premiera Izraela od czasu nawiązania stosunków dyplomatycznych w zeszłym roku.

Biuro premiera Naftali Bennetta ogłosiło w niedzielę rano, że poleci on później tego dnia do Abu Zabi, aby spotkać się z księciem koronnym szejkiem Mohammedem bin Zayed Al Nahyan podczas pierwszej oficjalnej wizyty izraelskiego premiera w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Bennett, który odleci z lotniska Ben Gurion po niedzielnym porannym posiedzeniu gabinetu, będzie w Abu Zabi tylko przez jeden dzień, a jego spotkanie z de facto władcą Zjednoczonych Emiratów Arabskich zaplanowano na poniedziałek rano.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6489 PLN    (29.49%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Przywódcy będą dyskutować o pogłębianiu więzi między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, z naciskiem na kwestie gospodarcze i regionalne, które przyczynią się do dobrobytu i wzmocnienia stabilności między krajami” – podała w oświadczeniu kancelaria premiera.

Wizyta Bennetta pojawia się również, gdy Izrael i jego sojusznicy z Zatoki Perskiej niepokoją się programem nuklearnym Iranu. W zeszłym tygodniu rozmowy między Iranem a światowymi mocarstwami ponownie utknęły w martwym punkcie.

Premier leci ze zredukowaną delegacją, w której nie będzie dziennikarzy, ze względu na obawy związane z wariantem koronawirusa Omicron.

Izrael i Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiązały w zeszłym roku więzi w negocjowanych przez Stany Zjednoczone Porozumieniach Abrahama. Bahrajn, Sudan i Maroko później również dołączyły do ​​Porozumień Abrahama, a inne kraje również miały prowadzić rozmowy, choć do tej pory żadne z nich nie doszły do ​​skutku.

Były premier Benjamin Netanjahu, który odegrał kluczową rolę w podpisaniu Porozumień Abrahama, wielokrotnie próbował umówić się na wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale był zmuszony do odwołania przy wielu okazjach i nigdy nie odbył tej podróży jako premier.

Wizyta Bennetta ma miejsce tydzień po tym, jak prezydent Izaak Herzog po raz pierwszy rozmawiał z koronowanym księciem. Dwaj przywódcy dyskutowali o pogłębieniu współpracy między krajami w celu wzmocnienia stabilności regionalnej i potrzebie zawarcia umowy o wolnym handlu między ZEA a Izraelem, podało biuro Herzoga.

Zobacz też: Po normalizacji stosunków z Izraelem ZEA stały się celem cyberataków

Kresy.pl/Times of Israel

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz