Siły Obronne Izraela przeprowadzą wiosną zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia nad Morzem Śródziemnym z dziesiątkami samolotów symulujących uderzenie w program nuklearny Iranu – poinformował w czwartek portal Times of Israel.

Jak poinformował w czwartek portal Times of Israel, Siły Obronne Izraela przeprowadzą wiosną zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia nad Morzem Śródziemnym z dziesiątkami samolotów symulujących uderzenie w program nuklearny Iranu.

Plan pojawia się, gdy izraelscy urzędnicy nasilili retorykę przeciwko Republice Islamskiej, w tym grożąc podjęciem jednostronnych działań przeciwko Teheranowi.

Zobacz też: Iran ogłosił wzbogacanie uranu do poziomu 60%

Według środowych informacji, które zostały potwierdzone przez IDF następnego ranka, ćwiczenia będą jednymi z największych w historii izraelskich sił powietrznych i obejmą dziesiątki samolotów, w tym F-15, F-35 i myśliwce F-16, samoloty szpiegowskie G550 i samoloty do tankowania.

Samoloty przeprowadzą ćwiczenia daleko nad Morzem Śródziemnym, aby symulować odległość – ponad 1000 kilometrów – jaką musiałby przebyć samolot podczas ataku na irańskie obiekty nuklearne. Manewry mają się odbyć za około sześć miesięcy.

Nie byłby to pierwszy raz, kiedy IAF przeprowadza ćwiczenia na takich dystansach. Na początku tego roku izraelskie odrzutowce wzięły udział w prowadzonych przez Greków ćwiczeniach nad Morzem Śródziemnym.

Zobacz też: Iran zagroził Izraelowi “szokującą odpowiedzią” w razie ataku na jego obiekty

Rozmowy między Iranem a światowymi mocarstwami w sprawie ograniczenia programu nuklearnego Teheranu zostały wznowione w zeszłym tygodniu po długotrwałym zamrożeniu. Chociaż izraelscy politycy powiedzieli, że poprą znacznie wzmocniony pakt, podkreślili również potrzebę wiarygodnego zagrożenia militarnego przeciwko Iranowi jako „planu B”.

W styczniu dowódca armii Aviv Kohavi ogłosił, że instruuje wojsko, aby opracowało nowe plany ataku na program nuklearny Iranu. IDF otrzymał miliardy szekli dodatkowych funduszy na przygotowanie się do takiego ataku w ramach niedawno uchwalonego budżetu krajowego. W zeszłym miesiącu Kohavi powiedział Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony Knesetu, że armia „przyspiesza planowanie operacyjne i gotowość do radzenia sobie z Iranem i militarnym zagrożeniem nuklearnym”.

Chociaż izraelscy urzędnicy podkreślali, że Izrael mógłby przeprowadzić atak bez koordynacji ze Stanami Zjednoczonymi, niektórzy analitycy podają w wątpliwość zdolność IDF do tego, ponieważ kilka irańskich obiektów jest zakopanych na tyle głęboko pod ziemią, że wymagałoby to szczególnie potężnej amunicji, którą obecnie posiada jedynie USA.

Raporty z ostatnich tygodni wskazywały, że armia jest nieprzygotowana do radzenia sobie z Iranem.

Kresy.pl/Times of Israel

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply