Pentagon: to jeszcze nie czas na Abramsy dla Ukrainy

USA chcą doprowadzić do przełamania impasu i dać nowy impuls siłom ukraińskim, ale na razie nie są gotowe, by przekazać Ukrainie czołgi Abrams – powiedział wiceszef Pentagonu.

W środę wicesekretarz obrony USA ds. polityki, Colin Kahl powiedział, że Stany Zjednoczone zamierzają doprowadzić do przełamania impasu w wojnie na Ukrainie dzięki nowym dostawom sprzętu wojskowego. Mają nadzieję, że da to nowy impuls siłom ukraińskim.

Zapytany, czy w takim razie USA dostarczą na Ukrainę czołgi Abrams, odparł, że na razie to nie jest ten moment.

– Nie wydaje mi się po prostu, żeby to już był odpowiedni moment – powiedział Kahl. Nie wykluczył zarazem, że w przyszłości to się zmieni.

Wiceszef Pentagonu tłumaczył, że czołg Abrams to bardzo i drogi skomplikowany sprzęt, na którym trudno jest się szkolić. Dodał też, że nie jest łatwy w utrzymaniu, m.in. z uwagi na to, używa paliwa lotniczego. Zaznaczył też, że sekretarz obrony, Lloyd Austin, chce uniknąć dostarczania Ukraińcom sprzętu, „którego nie byliby w stanie naprawić, utrzymać i na który na dłuższą metę ich nie stać, bo to nie jest pomocne”.

Kahl zwrócił też uwagę, że Rosjanie umacniają się na swoich pozycjach na zajętych obszarach Ukrainy, budując okopy i kładąc pola minowe. – Ma im to umożliwić zmianę dynamiki dzięki takim rodzajom statystycznych środków obrony, poprzez możliwość prowadzenia ognia i manewrowania dzięki zastosowaniu bardziej zmechanizowanych sił – dodał.

Przypomnijmy, że jak poinformował w środę portal Politico, powołując się na trzech anonimowych urzędników amerykańskich, Stany Zjednoczone przygotowują się do ogłoszenia w piątek dużego nowego pakietu uzbrojenia dla Ukrainy, które ma zawierać kołowe wozy opancerzone Stryker. Politico podkreśla, że w połączeniu z Bradleyami, dostawy Strykerów mogą być zapowiedzią przekazania Ukrainie zachodnich czołgów. Dodajmy, że w pakiecie tym miałaby się też znaleźć amunicja GLSDB. To System, który łączy w sobie niedrogą bombę o małej średnicy GBU-39 (SDB) z silnikiem rakietowym M26, tworząc amunicję precyzyjną o zasięgu do ok. 150 km.

Stryker to kołowy wóz bojowy. Ustępuje pod względem uzbrojenia już przekazywanym Ukrainie Bradleyom, lecz góruje pod tym względem nad transporterami opancerzonymi M113 oraz pojazdami Humvee. Rodzimą wersję tych pojazdów przekazała Ukrainie Kanada. Obiecała w sumie wysłanie 39 egzemplarzy.

Przypomnijmy, że w grudniu doradca prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolak oświadczył, że czołgi Abrams, Leopard i systemy Patriot będą na Ukrainie w ciągu dwóch miesięcy.

Czytaj także: Morawiecki: Polska chce, żeby Ukraina otrzymała nawet 100 czołgów Leopard

AFP / France24.com / Reuters / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. r2d2
  r2d2 :

  Jeżeli możliwość przekazania czołgów wchodzi z grę to już powinny rozpocząć się szkolenia co najmniej 100 – 200 załóg które były by gotowe w razie podjęcia pozytywnej decyzji. Inną sprawą jest to że w przyszłości Ukraina mogła by zakupić większą ilość sprzętu wycofywanego z armii USA która będzie zastępować stare wersje nową wersją „Abrams X”
  https://kresy.pl/wydarzenia/pierwsze-nagranie-prototypu-czolgu-abramsx-video/?swcfpc=1

   • r2d2
    r2d2 :

    Rosja ciężko pracuje na osłabienie swojego sąsiada. Ukraina ma przed sobą długą drogę aby zrzucić z siebie tyranię Rosji.
    Przypominam że Polska też była biedna w 1989r, o zarobkach Polaków nie wspominając. Musiało minąć dużo czasu aby poziom życia zmienił się odczuwalnie. Był to efekt komunizmu narzuconego zbrojnie przez ZSRR (dzisiaj to Rosja).
    Dzisiaj to Ukraina broni się przez współczesnym ZSRR czyli Rosją.
    Jak to Putin powiedział, upadek ZSSR nazwał upadkiem „historycznej Rosji”.
    Pominą fakt że ZSRR mordował nie tylko sąsiadów (np. Polaków, Ukraińców, Czeczeńców czy Białorusinów,) ale także Rosjan w ilościach hurtowych a Hitler mógł by się sporo nauczyć.

 2. elbezet
  elbezet :

  Pomoc „bratniej Ukrainie”, czy „biznes”?
  Cytat z „mocniej opalonego”; Lloyd Austin, chce uniknąć dostarczania Ukraińcom sprzętu, „którego nie byliby w stanie naprawić, utrzymać i na który na dłuższą metę ich nie stać, bo to nie jest pomocne”.

  „..i na który na dłuższą metę ich nie stać, bo to nie jest pomocne”.

  Więc te czołgi dla Ukraińców to „na krechę” zapisane jako „pomocne”.

  Jak mnie „nie stać” to biorę kredyt i zmieniam pracę (PO_rada BeKa).