Premier Viktor Orbán podczas piątkowych rozmów z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką w Mińsku wezwał do zacieśnienia więzi politycznych i biznesowych Węgier i Białorusi, a także do zniesienia sankcji UE nałożonych na wschodniego sąsiada Polski.

Orbán w obecności reporterów stwierdził, że zaszczytem dla niego jest bycie pierwszym węgierskim premierem, który złożył oficjalną wizytę w Mińsku. „Jesteśmy winni tę wizytę od dłuższego czasu” – powiedział Orbán, dodając, że ma nadzieję, że Łukaszenka niedługo odwiedzi Budapeszt – ostatnio zrobił to w 1994 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Orbán: Nie chcemy stać się częścią europejskiego imperium, chcemy pozostać Węgrami

Orbán powiedział, że nie ma nierozwiązanych problemów ani sprzecznych interesów politycznych między dwoma krajami, a w relacjach dwustronnych panuje „wzajemny szacunek”.

„Zasadniczo wszystko jest w porządku” – powiedział Orbán, dodając jednak, że potencjał wzajemnych relacji nie został w pełni wykorzystany. „Nasze więzi polityczne nie są wystarczająco bliskie (…) poziom współpracy gospodarczej jest również słaby” – powiedział. Dodał, że Białoruś jest wysoko rozwiniętym krajem z świetnym przemysłem inżynieryjnym i spożywczym, a także osiągnięciami kulturalnymi i sportowymi.

„Przyjęłam szczere zobowiązanie do współpracy” – powiedział Orbán , dodając, że ma nadzieję, że rozmowy będą kamieniem milowym w wzajemnych relacjach. Łukaszenko stwierdził, że oba kraje powinny zrobić wszystko, aby promować stosunki dwustronne, a także związki między Unią Europejską a Eurazjatycką Unią Gospodarczą. Dodał, że Białoruś spełni wszystkie związane z tym wymagania.

Po rozmowach z Łukaszenką Orbán stwierdził, że nadszedł czas, aby Unia Europejska zniosła sankcje wobec Białorusi.

Orbán zauważył, że Białoruś uczestniczy w programie Partnerstwa Wschodniego UE. „Tego partnerstwa nie można budować za pomocą sankcji”, powiedział Orbán na konferencji prasowej zorganizowanej wspólnie z Łukaszenką. Dodał także, że współpraca gospodarcza między UE a Euroazjatycką Unią Gospodarczą leży w interesie wspólnoty europejskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Orban podziękował Xi za pomoc w walce z koronawirusem. Węgry i Chiny rozwijają współpracę gospodarczą

Odnośnie do więzi węgiersko-białoruskich Orbán powiedział, że „oba narody i oba kraje są znacznie bliżej, niż mogłoby się wydawać”, a Białoruś odgrywa kluczową rolę w bezpieczeństwie energetycznym Węgier, które otrzymują ropę transportowaną właśnie przez ten kraj.

Węgierski premier zauważył, że oba kraje postawiły na energię jądrową, a przy budowie elektrowni jądrowej przez Białoruś wykorzystywana jest podobna technologia do tej, której Węgrzy używają przy modernizacji elektrowni Paks.

Orbán powiedział również, że węgierski Eximbank otworzył linię kredytową o wartości 40 milionów euro, aby promować współpracę między węgierskimi i białoruskimi przedsiębiorstwami. Premier zauważył, że produkty farmaceutyczne stanowią połowę eksportu Węgier na Białoruś. Dodał, że węgierskie tanie linie lotnicze Wizz Air wkrótce uruchomią bezpośrednie połączenie między dwoma krajami oraz zaznaczył, że Węgry przyznają stypendia 50 białoruskim studentom rocznie.

Łukaszenka określił Węgry jako najbliższego partnera Białorusi w UE i kraj, który „rozumie nas bardziej niż jakikolwiek inny”.

Powiedział, że rozmowy wykazały, że współpraca między dwoma krajami „wykazuje tendencję wzrostową”. Stwierdził, że Białoruś otwarta jest na dialog z UE “oparty na wzajemnym szacunku i równych prawach”.

W odniesieniu do białorusko-węgierskich więzi gospodarczych Łukaszenka podkreślił wagę współpracy między Białorusią, Węgrami i Szwajcarią w zakresie produkcji pociągów elektrycznych szwajcarskiego producenta taboru kolejowego Stadler. Dodał, że Białoruś dostrzega również potencjał wspólnej produkcji autobusów, zwłaszcza elektrycznych.

Jeśli chodzi o wykorzystanie energii jądrowej, powiedział, że oba kraje zdecydowanie zareagowały na próby powstrzymania pokojowych projektów nuklearnych.

Zapytani o dwustronną współpracę gospodarczą obaj przywódcy zgodzili się, że Węgry i Białoruś zamierzają podwoić obroty handlowe do 500 milionów euro. Łukaszenka podkreślił znaczenie sektora budowlanego i farmaceutycznego oraz energii jądrowej jako głównych obszarów współpracy między tymi dwoma krajami. Orbán powiedział, że odwiedzając Mińsk chciał wyjaśnić, że Białoruś może liczyć na Węgry, jeśli chodzi o ważne kwestie polityczne i gospodarcze, oraz okazać polityczne poparcie dla węgiersko-białoruskiej współpracy biznesowej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Niemal wszyscy Węgrzy uważają traktat z Trianon za niesprawiedliwy

Zapytany, dlaczego „wielu ludzi w świecie zachodnim” chce „wymusić sposób radzenia sobie z nową epidemią koronawirusa na innych”, Orbán powiedział: „Ludzie Zachodu często uważają się za reprezentujących pomysły na wyższym poziomie niż my, ale wiele krajów tego nie mówi wyraźnie, że ‘to jest nasz kraj, nasze życie'”.

„Jesteśmy w erze emancypacji Zachodu i Wschodu” – powiedział Orbán. Stwierdził, że coraz więcej państw w Europie Środkowej deklaruje, że na pierwszym miejscu stawia swoje własne interesy.

Odnosząc się do reakcji na epidemię, Orbán powiedział, że UE, „która przykłada ogromną wagę do ograniczenia interwencji państwa w rozwój gospodarczy do minimum”, wzywała teraz państwa członkowskie do wydania jak największych kwot na rozwój gospodarki. „Nie musimy się ograniczać, ponieważ jeśli kraje Europy Zachodniej zamierzają pompować tyle pieniędzy do swoich gospodarek (…) to jeśli nie chcemy pozostać w tyle i jeśli nasze firmy chcą pozostać konkurencyjne, to my również będziemy musieli dokapitalizować własne firmy” – powiedział węgierski premier.

Orbán powiedział, że spodziewa się, że Węgry szybko pokonają trudności związane z rokiem 2020 i że wkrótce można „spodziewać się fantastycznych lat”.

Kresy.pl / hungarytoday.hu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply