Premier Węgier Viktor Orbán ujawnił, że jego partia Fidesz w związku z opuszczeniem Europejskiej Partii Ludowej prowadzi rozmowy z „konserwatywnymi siłami politycznymi” z Włoch i Polski, by stworzyć nową frakcję w PE.

W środę, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, partia Viktora Orbána – Fidesz opuściła Europejską Partię Ludową. Powodem była niezgoda Węgrów na zmianę regulaminu jej frakcji w Parlamencie Europejskim. Chodziło o forsowaną przez przeciwników Fideszu w EPL możliwość stosowania kar dyscyplinarnych nie tylko wobec poszczególnych członków europarlamentu, ale dla całej reprezentacji danej partii narodowej.

W piątek Orban w wywiadzie radiowym poinformował o rozmowach prowadzonych przez Fidesz z „konserwatywnymi siłami politycznymi” z Włoch i Polski celem utworzenia nowej frakcji w Parlamencie Europejskim.

Premier Węgier mówił o prowadzeniu rozmów z „sojusznikami politycznymi w Polsce”, ale nie wymienił nazwy partii czy środowiska politycznego z Polski. Powiedział jednak, że Fidesz rozmawia z Matteo Salvinim, liderem włoskiej prawicowej i antyimigracyjnej partii Liga, który niedawno powrócił do rządu Włoch. Sam Salvni obecnie reprezentuje koncyliacyjne stanowisko wobec Unii Europejskiej, a jego partia przeszła na bardziej centrowe pozycje. Orban ujawnił też, że rozmawia Giorgią Meloni, przewodniczącą narodowo-konserwatywnych „Braci Włochów”, z którymi Liga przez wiele lat startowała w bloku centroprawicy skupionym wokół Silvio Berlusconiego. Uważana jest za wschodzącą gwiazdę włoskiej prawicy.

Przeczytaj: Włochy: Salvini wszedł do rządu i polubił Unię Europejską

Nie musimy się spieszyć” – mówił Orbána. Zaznaczył, że celem jest utworzenie „politycznego domu” dla Fideszu i podobnych tej partii sił w Europie, którzy sprzeciwiają się przyjmowaniu migrantów i chcą chronić tradycyjne rodziny.

Węgrzy od lat są celem krytyki sporej części polityków EPL w tym szefa tej partii Donalda Tuska i szefa frakcji tej partii w Parlamencie Europejskim Manfreda Webera ze względu na sprzeciw premiera Węgier wobec liberalnych kryteriów ideologicznych. Dodatkowym elementem, który zaostrzył sytuację była ostra krytyka pod adresem Webera wygłoszona przez lidera deputowanych Fideszu w ramach EPL Támasa Deutscha. Sam Deutsch został zawieszony w prawach członka frakcji jeszcze w grudniu 2020 roku.

Reuters / dailynewshungary.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply