Partia Viktora Orbána – Fidesz może opuścić Europejską Partię Ludową. Węgrzy nie zgadzają się ze zmianą regulaminu jej frakcji w Parlamencie Europejskim.

List do szefa frakcji EPL w Parlamencie Europejskim Manfreda Webera napisał sam Viktor Orbán. Odniósł się on do zmian jakie część deputowanych EPL chce wprowadzić w regulaminie frakcji. Zakładają one, że będzie można stosować frakcyjne kary dyscyplinarne nie tylko wobec poszczególnych członków parlamentu, ale dla całej reprezentacji danej partii narodowej. Zmiany są forsowane przez przeciwników węgierskiego Fideszu w ramach EPL. Frakcja ma zagłosować nad nimi w środę.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Węgrzy od lat są celem krytyki sporej części polityków EPL w tym szefa tej partii Donalda Tuska i wspomnianego Webera ze względu na sprzeciw premiera Węgier wobec liberalnych kryteriów ideologicznych. Dodatkowym elementem, który zaostrzył sytuację była ostra krytyka pod adresem Webera wygłoszona przez lidera deputowanych Fideszu w ramach EPL Támasa Deutscha. Sam Deutsch został zawieszony w prawach członka frakcji jeszcze w grudniu.

Propozycje zmian w regulaminie frakcji EPL  węgierski premier ocenił jako „zmianę wewnętrznych przepisów w rekordowym tempie i z takim zamiarem, by ułatwić wykluczenie naszych przedstawicieli, albo jeśli te dążenia nie uzyskają poparcia niezbędnej większości – stworzyć sklecone naprędce i wątpliwe prawnie warunki wykluczenia z frakcji naszych pochodzących z wyborów przedstawicieli w Parlamencie Europejskim” – jego list zacytował portal wPolityce.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Niniejszym informuję pana przewodniczącego frakcji, że jeśli kierownictwo i szefowie delegacji narodowych poddadzą pod głosowanie i przyjmą postanowienia przyjęte na spotkaniu 26 lutego, to Fidesz opuści frakcję.” – zadeklarował w swoim liście Orbán.

Czytaj także: Viktor Orban przyjął chińską szczepionkę na koronawirusa [+VIDEO]

wpolityce.pl/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz