Nowa polska noblistka, pisarka Olga Tokarczuk zachęca Polaków do głosowania „właściwie, za demokracją” w niedzielnych wyborach parlamentarnych. Uważa je za „ważne i niebezpieczne”, przyznając się do obaw, że Polsce grozi „mroczny, autorytarny czas”.

Jak informowaliśmy, w czwartek polska pisarka Olga Tokarczuk została nagrodzona Literacką Nagrodą Nobla, razem z austriackim pisarzem Peterem Handke. Dowiedziała się o tym w Niemczech, jadąc z Berlina do Bielefeld, na spotkanie autorskie.

Podczas konferencji prasowej już na miejscu przyznała, że nie spodziewała się, iż zostanie noblistką.

– Wiem, że jestem całkiem dobrą pisarką, ale nie spodziewałam się, że dostanę taką nagrodę. Myślę, że muszę teraz  całkowicie przestawić swoje myślenie – powiedziała Olga Tokarczuk, cytowana przez RMF FM. Według „Rzeczpospolitej”, podczas konferencji posługiwała się językiem angielskim.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Podkreśliła też to, że literackim Noblem nagrodzono pisarzy z Europy Środkowej:

– Jestem także bardzo szczęśliwa, że nagrodę Nobla zdobyło dwoje z nas – także Peter Handke, wielki austriacki pisarz. Ta nagroda wędruje więc do Europy Środkowej, co jest niezwykłe, wprost niewiarygodne.

– Dla mnie jako Polki, pokazuje to, że pomimo problemów z demokracją w naszym kraju, wciąż mamy coś do powiedzenia światu. Mamy literaturę i kulturę pełną wewnętrznej mocy. I ja jestem częścią tej wielkiej, wielkiej siły, która jest w moim kraju i w środkowej Europie – uważa pisarka.

W rozmowie z RMF noblistka odniosła się również do nadchodzących wyborów. Zaznaczyła, że nagrodę dedykuje Polakom, szczególnie tuż przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi.

– Dedykuje tę nagrodę Polakom, bo jesteśmy tuż przed wyborami i te wybory mogą zmienić przyszłość naszego kraju – powiedziała Olga Tokarczuk. – Chcę powiedzieć moim przyjaciołom, ludziom w Polsce: głosujmy we właściwy sposób, za demokracją.

Podobnie wyraziła się w osobnej rozmowie z RMF, ponownie podkreślając, że bardzo zachęca Polaków do udziału w niedzielnych wyborach, gdyż obawia się, że Polsce grozi „mroczny, autorytarny czas”.

– Dlatego, że to są dla nas straszne wybory, strasznie ważne i niebezpieczne. Jeżeli one nie pójdą po linii demokratycznej, to wydaje mi się, że czeka nas bardzo ciemny, mroczny, autorytarny czas w Polsce. Bardzo się tego boję – przyznała.

Czytaj także: Olga Tokarczuk: Polacy to mordercy Żydów, kolonizatorzy i właściciele niewolników

Polska pisarka wyraziła zarazem nadzieję, że ten rok rozpocznie nowy etap w historii literackiego Nobla:

– Mam nadzieję, że to będzie nowe otwarcie dla literatury, bo w tych trudnych czasach, w których żyjemy, potrzebujemy stabilizacji, potrzebujemy czegoś takiego jak Akademia i mam nadzieję, że Akademia będzie taką ostoją. 

Nagroda Nobla dla Tokarczuk jest piątą, którą uhonorowano pisarza z Polski. Wcześniej jej laureatami zostali: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisław Szymborska.

Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 roku w Sulechowie, w rodzinie wychodźców z Ukrainy. Później przeprowadziła się z rodzicami do Kietrza. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim, po czym pracowała w Wałbrzychu jako psychoterapeutka. Później zawodowo zajęła się pisarstwem. Poza pisaniem prozy, zajmuje się też eseistyką, scenariuszami i poezją.

Jej najważniejsze powieści to: „Podróż ludzi Księgi” (1993), „Prawiek i inne czasy” (1996), „Dom dzienny, dom nocny” (1998), „Bieguni” (2007), „Prowadź swój pług przez kości umarłych” (2009) i „Księgi Jakubowe” (2014). Jej ostatnim wydawnictwem jest zbiór „Opowiadań bizarnych” (2018). W jednej z rozmów już jako laureatka literackiego Nobla przyznała, że jej kolejna książka prawdopodobnie będzie dotyczyć relacji polsko-ukraińskich.

Przeczytaj: „Ziemia Kłodzka nie przystaje do reszty Polski. To taka ziemia niczyja” – mówią A. Holland i O. Tokarczuk

Rmf24.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz