Zdaniem Ludwika Dorna, byłego polityka PiS i byłego bliskiego współpracownika Jarosława Kaczyńskiego, Konfederacja ma nie tylko duże szanse na przekroczenie progu wyborczego ale także na odgrywanie kluczowej roli w przyszłym Sejmie.

W wywiadzie udzielonym „Polska The Times”, który ukazał się w sobotę na stronie internetowej gazety, Ludwik Dorn ocenił szanse Konfederacji na przekroczenie progu wyborczego jako „duże”. W jego opinii na narodowo-wolnościową koalicję zagłosuje część dawnych wyborców Kukiz’15, ponieważ ugrupowanie Pawła Kukiza nie wystawiło własnej listy wyborczej. „Dlatego jest całkiem prawdopodobne, że Konfederacja 5-procentowy próg przekroczy” – uważa Dorn. Odrzucił przy tym sugestię, że Konfederatom głosy może odebrać komitet Liroya.

Były marszałek Sejmu wyraził przypuszczenie, że w przyszłym parlamencie nie da się stworzyć większości bez głosów Konfederacji. „[Konfederacja] Może sprawić, że bezwzględnej większości nie będzie mieć ani PiS, ani podzielona na trzy bloki opozycja. Każda ze stron będzie potrzebować układu z Konfederatami – choćby po to, żeby wybrać marszałka Sejmu.” – mówił Dorn.

Rozmówca „Polska The Times” nie wykluczył jednak, że Konfederacja nie dogada się z nikim, ponieważ „kompletnie nie wiadomo, czego się po nich spodziewać”. Ocenił jednak, że obok Lewicy Konfederaci mogą być „jednymi z wygranych tych wyborów”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak wynika z ostatnich sondaży, o których pisały Kresy.pl, Konfederacja balansuje na granicy progu wyborczego. Według wyników sondażu IBRiS ogloszonych na Forum Ekonomicznym w Krynicy na Konfederację Wolność i Niepodległość chciało głosować 4,8 proc. respondentów. W sondażu pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl Konfederacja uzyskała 5,3 proc. głosów.

Kresy.pl / polskatimes.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz