Od piątku 4 marca szef resortu sprawiedliwości będzie równocześnie sprawował funkcję najwyższego zwierzchnika prokuratury. Oznacza to koniec kadencji Andrzeja Seremeta i przejęcie jego obowiązków przez ministra Zbigniewa Ziobrę.

Reforma wprowadzona przez rząd PiS zakłada między innymi, iż Prokurator Generalny uzyska prawo bezpośredniego kierowania prokuraturą. Może również wydawać zarządzenia, wytyczne i polecenia, występować do odpowiednich służb o przeprowadzenie czynności operacyjno-rozpoznawczych dotyczących prowadzonych śledztw. Uzyskuje kompetencje znoszenia klauzuli tajności nałożonych przez inne instytucje.

Nowy ustrój Prokuratury zakłada zmianę nazwy jej najwyższego szczebla – z Generalnej na Krajową. Z kolei prokuratury apelacyjne zastąpione zostaną regionalnymi. Wraz z wejściem w życie reformy kończą się kadencje funkcyjnych prokuratorów prokuratury powszechnej.

Stworzone zostaną stanowiska zastępców prokuratora generalnego ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji oraz ds. wojskowych.

Zmiany mają przywrócić Polakom wiarę i zaufanie do wymiaru sprawiedliwości, dać poczucie, że państwo należycie wywiązuje się z obowiązku dbania o swoich obywateli– powiedziała w czwartek premier Beata Szydło.

Chcemy, aby prokuratura stała się na nowo narzędziem skutecznym i sprawnym, aby nie działała tak, jak widzieliśmy to w sprawie Amber Gold, czy SKOK Wołomin. – Chcemy, by prokuratura stała na straży bezpieczeństwa Polaków i wszystkich traktowała równo –dodał minister Ziobro. – Władza poprzez zmianę ustawy o prokuraturze będzie działać pod bardzo ścisłą kontrolą. Kontrolą polskiego parlamentu, kontrolą przedstawicieli narodu, którzy zostali wybrani w demokratycznych wyborach– obiecywał.

Jak informuje resort sprawiedliwości, w departamencie ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji PK powstaną wydziały zamiejscowe do prowadzenia najpoważniejszych i międzynarodowych postępowań przygotowawczych. Utworzony zostanie także wydział zajmujący się terroryzmem. Wydział Spraw Wewnętrznych poprowadzi natomiast postępowania przygotowawcze dotyczące najpoważniejszych przestępstw popełnionych przez sędziów, prokuratorów i asesorów.

Prokuratury regionalne powstałe na miejsce apelacyjnych staną się wyspecjalizowanymi centrami, zwalczającymi najpoważniejszą przestępczość finansowo-skarbową oraz skierowaną przeciwko obrotowi gospodarczemu względem mienia wielkiej wartości. W prokuraturach okręgowych powstaną wydziały właściwe w sprawach ścigania poważnej przestępczości kryminalnej oraz gospodarczej.

Ustawa pozwala Prokuratorowi Generalnemu zarządzić przejęcie i prowadzenie na poziomie Prokuratury Krajowej (niezależnie od właściwości miejscowej i rzeczowej prokuratury), sprawy o obszernym materiale dowodowym, zawiłej pod względem faktycznym lub prawnym.

Nowe prawo zakłada także likwidację kadencyjności oraz Krajowej Rady Prokuratury. Prokurator Generalny oraz Prokurator Krajowy będą mogli bezpośrednio kształtować politykę kadrową w podległych im jednostkach. Jednoznacznie zostanie przez to określona odpowiedzialność kierownictwa prokuratury za jej działanie. Oświadczenia majątkowe prokuratorów z zasady będą jawne.

Podobnie – według zapowiedzi przedstawicieli rządu – przejrzyste staną się postępowania dyscyplinarne. Rozszerzono również branżowy samorząd poprzez stworzenie Krajowej Rady Prokuratorów oraz Zgromadzenia prokuratorów Prokuratury Krajowej a także zwiększono udział w zgromadzeniach prokuratorów przedstawicieli Prokuratur Rejonowych, zgodnie z postulatami środowiska.

pch24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply