Obława na rosyjską mafię

W sześciu krajach Europy Zachodniej przeprowadzono obławę na członków rosyjskiej mafii. Według hiszpańskiej policji, aresztowano 69 osób, zajmujących się przemytem narkotyków oraz praniem brudnych pieniędzy.

Operacja “Java” została zorganizowana przez hiszpańską prokuraturę antykorupcyjną. Aresztowani to głównie Rosjanie i Gruzini należący do organizacji przestępczej o wysokim stopniu strukturyzacji i hierarchizacji, która specjalizowała się w kradzieżach oraz przemycie. Obszar jej działalności obejmował kilka państw, głównie Szwajcarię, gdzie aresztowano jedenaście osób.

Kryminolog Xavier Laufer tak sposób opisuje jej członków: “Aresztowani ludzie zajmowali się wszystkim, co znajdowało się w ich zasięgu i mogło przynieść duży zysk. W pewnych okresach trudnili się przemytem narkotyków oraz ludzi. Jeśli za przemyt narkotyków groziły zbyt wysokie kary – zajmowali się przemytem odpadów toksycznych. Nie można dokładnie określić, czym zajmowali się w określonym okresie, gdyż wszystko zależało od sprzyjających okoliczności oraz korzyści finansowych. Aby pokazać ogrom zysków, jakie może przynieść działalność przestępcza, posłużmy się przykładem. Przemyt jednego kontenera papierosów, które były następnie sprzedawane w strefie Schengen to zysk w wysokości 2 milionów euro. Ostatnio zakres działań rozszerzył się na skalę europejską – wejście do strefy Schengen zapewniło swobodne przemieszczanie się w jej granicach, bez konieczności pokazywania paszportów ani innych dokumentów. To właśnie dlatego UE stała się dla przestępców tak atrakcyjna“.

Struktura organizacji

Według szwajcarskiego wymiaru sprawiedliwości, polecenia były wydawane z Hiszpanii. Dzięki działalności przestępczej, członkowie organizacji zdobywali pieniądze w Szwajcarii, Niemczech, Austrii, Belgii oraz, rzadziej, we Włoszech i Francji, a następnie przelewali je na konto organizacji. Pieniądze trafiały do Hiszpanii.

Mimo ogromnych zysków, szefowie organizacji prowadzili skromne życie, aby nie wzbudzać podejrzeń. Aresztowani podczas europejskiej akcji to głównie Gruzini i Rosjanie. Pośród stawianych im zarzutów wymienić należy przemyt narkotyków, przemyt broni, pranie brudnych pieniędzy, współpracę z przestępcami, wyłudzenia i, w przypadku niektórych, współudział w zabójstwie.

Według dyrektora ośrodka badań nad bezpieczeństwem ESISC, Claude Moniqueta “można powiedzieć, że zatrzymani pełnili jednocześnie funkcje sędziów i poborców podatkowych. (…) Prawdopodobnie, zamieszani w działalność byli w posiadaniu danych bankowych, list adresowych swoich ofiar. Powodzenie całej akcji może przyczynić się do innych aresztowań w Europie“.

Mafia rosyjska czy mafia gruzińska?

Termin “mafia rosyjska” jest używany w odniesieniu do organizacji przestępczych powstałych po rozpadzie Związku Radzieckiego. Rosjanie, Ukraińcy, Czeczeńcy i Gruzini specjalizują się głównie w przemycie narkotyków. Zagrożenie z ich strony nie jest związane ze stosowaniem przemocy, ale z posiadaną władzą ekonomiczną.

Władza ta pozwoliła na zainwestowanie znacznych kwot na Lazurowym Wybrzeżu, we Włoszech oraz w Hiszpanii (głównie w Katalonii). Wiele miliardów euro zostało zainwestowanych w działalność organizacji, dzięki czemu jej szefowie mogli cieszyć się śródziemnomorskim klimatem. Teraz władze Szwajcarii chwalą się “ciosem wymierzonym w zorganizowaną przestępczość europejską”.

“Java” – trzecia operacja przeciwko rosyjskiej mafii

Operacja “Java” jest trzecią zorganizowaną w Hiszpanii obławą na organizacje mafijne z Europy Wschodniej, po operacji “Avispa”, trwającej od 2005 do 2006 r. i operacji “Troika” w lipcu 2008 r.

Operacja “Avispa” zaowocowała aresztowaniem 28 mafiozów narodowości rosyjskiej, ukraińskiej, gruzińskiej i hiszpańskiej. Operacja “Trójka” pozwoliła na rozbicie prężnie działającej organizacji mafijnej z Sankt-Petersburga oraz aresztowanie 20 osób w Maladze (Hiszpania południowa), Alicante, Palma de Mallorca (Hiszpania Wschodnia) i Madrycie. Organizacja “Tempowskaja-Malyszewskaja”, opisana jako “najważniejsza na świecie struktura mafijna pochodzenia rosyjskiego”, została rozbita w wyniku operacji na Costa del Sol, w której wzięło udział 400 policjantów.

źródło: Radio France Internationale (RFI)

tłumaczenie : Marcin Schabowski

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply