Nowe pociski rakietowe Tajfun-1 produkowane na Ukrainie [+FOTO]

W Pawłogradzkim Zakładzie Chemicznym rusza produkcja nowych pocisków rakietowych kal. 122 mm „Tajfun-1”, budowanych w całości z ukraińskich komponentów.

W państwowym ukraińskim przedsiębiorstwie Zjednoczenie Naukowo-Produkcyjne „Pawłogradzki Zakład Chemiczny” trwają prace nad opanowaniem produkcji nowych pocisków rakietowych „Tajfun”, budowanych całkowicie z komponentów produkowanych na Ukrainie.

Jak podaje ukraińskie serwis „Defense Express”, pocisku rakietowe kalibru 122 mm „Tajfun-1” został opracowany przez ukraińskich naukowców i inżynierów z Biura Projektowego „Piwdenne” (pol. Południowe), w ramach ukraińskiego programu rakietowego. Główny technolog pawłogradzkich zakładów, Ołeksij Kyryczenko zaznacza, że jest to nowa alternatywa i zamiennik dla starych systemów rakietowych „Grad”. W przeciwieństwie do rakiet stosowanych w tych ostatnich, nowy pocisk RS 9M221F „Tajfun-1” będzie w całości produkowany na Ukrainie. Dotyczy to zarówno korpusu rakiety, jak i innych elementów oraz paliwa.

Media ukraińskie zaznaczają, że ukraińska wersja pocisków rakietowych kal. 122 mm ma dwa razy większy zasięg niż wciąż używane przez Siły Zbrojne Ukrainy starsze pociski radzieckie – 40 km wobec 20 km, przy analogicznej masie głowicy odłamkowo-burzącej 18,4 kg.

Nowe pociski mają nie tyko zastąpić starsze wersje stosowane dla systemów Grad, ale też mają być używane w nowszych systemach artylerii rakietowej i wieloprowadnicowej, takich jak BM-21UM Bersest i „Wierba”. Ponadto, Ukraińcy pracują nad wariantem kierowanym „Tajfun-1M”, które mają umożliwiać przeprowadzanie znacznie bardziej dokładnych uderzeń na określone cele lub pozycje wroga, przy wykorzystywaniu mniejszej liczby rakiet.

Pierwsze testy pocisków „Tafjun” miały miejsce w ubiegłym roku. Sprawdzano wówczas możliwość odpalania ich na odległość minimalną, czyli 5 km. W październiku 2019 roku makietę pocisku rakietowego zaprezentowano publicznie na międzynarodowych targach w Kijowie. W kwietniu 2020 roku w ramach masowych testów odpalano pociski „Tajfun-1” na maksymalną odległość, czyli 40 km.

Parę tygodni temu informowaliśmy, że w najbliższym czasie w Pawłogradzkim Zakładzie Chemicznym ma ruszyć masowa produkcja komponentów do produkcji przeciwokrętowych rakiet manewrujących systemu Neptun, celem postawienia w gotowość bojową trzech dywizjonów, czyli łącznie 18 wyrzutni.

defence-ua.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. pik
    pik :

    Można mieć tylko nadzieję, że nie będą takiej jakości jak moździerz 120mm “Mołot”, od którego zginęło więcej ukraińskich żołnierzy niż przeciwnika (również w trakcie ćwiczeń).