Nowe pociski rakietowe Tajfun-1 produkowane na Ukrainie [+FOTO]

W Pawłogradzkim Zakładzie Chemicznym rusza produkcja nowych pocisków rakietowych kal. 122 mm „Tajfun-1”, budowanych w całości z ukraińskich komponentów.

W państwowym ukraińskim przedsiębiorstwie Zjednoczenie Naukowo-Produkcyjne „Pawłogradzki Zakład Chemiczny” trwają prace nad opanowaniem produkcji nowych pocisków rakietowych „Tajfun”, budowanych całkowicie z komponentów produkowanych na Ukrainie.

Jak podaje ukraińskie serwis „Defense Express”, pocisku rakietowe kalibru 122 mm „Tajfun-1” został opracowany przez ukraińskich naukowców i inżynierów z Biura Projektowego „Piwdenne” (pol. Południowe), w ramach ukraińskiego programu rakietowego. Główny technolog pawłogradzkich zakładów, Ołeksij Kyryczenko zaznacza, że jest to nowa alternatywa i zamiennik dla starych systemów rakietowych „Grad”. W przeciwieństwie do rakiet stosowanych w tych ostatnich, nowy pocisk RS 9M221F „Tajfun-1” będzie w całości produkowany na Ukrainie. Dotyczy to zarówno korpusu rakiety, jak i innych elementów oraz paliwa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Media ukraińskie zaznaczają, że ukraińska wersja pocisków rakietowych kal. 122 mm ma dwa razy większy zasięg niż wciąż używane przez Siły Zbrojne Ukrainy starsze pociski radzieckie – 40 km wobec 20 km, przy analogicznej masie głowicy odłamkowo-burzącej 18,4 kg.

Nowe pociski mają nie tyko zastąpić starsze wersje stosowane dla systemów Grad, ale też mają być używane w nowszych systemach artylerii rakietowej i wieloprowadnicowej, takich jak BM-21UM Bersest i „Wierba”. Ponadto, Ukraińcy pracują nad wariantem kierowanym „Tajfun-1M”, które mają umożliwiać przeprowadzanie znacznie bardziej dokładnych uderzeń na określone cele lub pozycje wroga, przy wykorzystywaniu mniejszej liczby rakiet.

Pierwsze testy pocisków „Tafjun” miały miejsce w ubiegłym roku. Sprawdzano wówczas możliwość odpalania ich na odległość minimalną, czyli 5 km. W październiku 2019 roku makietę pocisku rakietowego zaprezentowano publicznie na międzynarodowych targach w Kijowie. W kwietniu 2020 roku w ramach masowych testów odpalano pociski „Tajfun-1” na maksymalną odległość, czyli 40 km.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Parę tygodni temu informowaliśmy, że w najbliższym czasie w Pawłogradzkim Zakładzie Chemicznym ma ruszyć masowa produkcja komponentów do produkcji przeciwokrętowych rakiet manewrujących systemu Neptun, celem postawienia w gotowość bojową trzech dywizjonów, czyli łącznie 18 wyrzutni.

defence-ua.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz