Niemiecki rząd wyraził zaniepokojenie sytuacją w sferze przestrzegania praw człowieka na przyłączonym przez Rosję Krymie. Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert powiedział, że niepokój budzi szczególnie sytuacja Tatarów krymskich.

Szczególnie Tatarzy krymscy informują o represjach ze strony nowych władz – powiedział Seibert dziennikarzom w Berlinie.

Rzecznik wyraził zaniepokojenie z powodu doniesień o kilkakrotnym uniemożliwieniu wjazdu na półwysep legendarnemu przywódcy Tatarów krymskich, Mustafie Dżemilewowi, który był w czasach sowieckich więźniem politycznym. Seibert dodał, że rosyjska prokuratura na Krymie ostrzegła też Refata Czubarowa, przewodniczącego tatarskiego parlamentu – Medżlisu, przed dopuszczaniem się metod terrorystycznych, co może stanowić podstawę do zakazu działalności tego organu.

Zwracamy się do władz Rosyjskiej Federacji z apelem, by chroniły prawa przysługujące tej mniejszości – powiedział Seibert.

Tatarzy krymscy stanowią 12 proc. ludności Krymu. Ich przedstawiciele byli przeciwni referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Rosji i wzywali do jego bojkotu.

naszdziennik.pl/Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. polmont
    polmont :

    Jeżeli chodzi o czasy współczesne to większość Tatarów do niedawna jeszcze uprawiała ziemię, którą sobie zawłaszczyli po kołchozach tak po prostu podzielili ziemie miedzy sobą bo nie istniał żaden regulujący te kwestie. Nawet w warunkach ukraińskich z dnia na dzień stać się posiadaczem wielu hektarów to jest coś. Po aneksji Krymu przez Rosję jednym z pierwszych przepisów prawnych jakie się ukazały było regulacja własności ziemskiej. Niektórzy z nich nadal mogli uprawiać tą ziemię jak dotychczas na mocy dopiero co ustanowionego prawa a pozostałym nie spełniających warunków określonych w tym prawie ziemia została przydzielona w innym miejscu. Żaden z Tatarów nie został pozbawiony ziemi w ogóle. Jedni są zadowoleni z takiego rozwiązania inni nie. Nie stanowi to jednak ważnego, fundamentalnego problemu dla Tatarów krymskich. Nie ma co tu mówić o łamaniu praw społeczności tatarskiej, jeżeli problem z prawem ma raptem dwóch Tatarów. Czy np. ostrzeżenie prokuratury przed podejmowaniem czynności o charakterze terrorystycznym jest mimo wszystko prawem przysługującym tej mniejszości ? No bo z oświadczenia rzecznika niemieckiego rządu tak wynika.

    • uri
      uri :

      Ukraina może być dumna ze swoich Tatarów! Podczas agresji na Krym wykazali się bardziej patriotyczną postawą, niż miejscowi Ukraińcy. Teraz putlerowscy faszyści szykanują tatarskich przywódców, a szykują pewnie następną “chaitarmę”! Mam nadzieję, że cywilizowany świat powstrzyma putlerowców a okupowany Krym powróci do Ukrainy. Należy wprowadzić sankcje wizowe dla wszystkich obywateli FR, a nie tylko szczególnie szkodliwych członków kremlowskiej junty. Skoro większość Rosjan popiera Putina to niestety muszą całe społeczeństwo dotknąć sankcje. Pamiętajmy, jakim poparciem społecznym cieszył się w Niemczech Hitler, i co z tego wynikło. Świat nie może dopuścić do kolejnego genocydu krymskotatarskiego narodu!