Niemiecki dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) zwraca uwagę, że po raz pierwszy od dziesięcioleci więcej Polaków wraca do ojczyzny niż emigruje. Jako powody takiej sytuacji gazeta wymieniła polepszenie sytuacji gospodarczej w Polsce oraz aktualną politykę rządu.

Jak poinformowała we wtorek Polska Agencja Prasowa (PAP), zdaniem FAZ „około 2,5 mln Polaków mieszka poza granicami kraju. W 2018 ta liczba po raz pierwszy się obniżyła o 85 tys.”. Niemiecki dziennik powołuje się na dane Głównego Urzędu Statystycznego.

Zobacz także: „Rz”: coraz więcej Polaków myśli o powrocie z Irlandii

Jak informuje PAP, zdaniem dziennika powodem takiego stanu rzeczy jest dynamiczna sytuacja gospodarcza oraz aktualna polityka polskiego rządu.

„W 2019 roku polska gospodarka urosła o 4 proc. W poprzednim roku – o ponad 5 proc. Bezrobocie na poziomie 3,8 proc. jest niższe od średniej unijnej. W niektórych branżach brakuje rąk do pracy” – informuje FAZ. Dziennik przypomina także o programie 500+, który został wprowadzony po wyborach parlamentarnych w 2015 roku oraz o zainicjowaniu programu mieszkaniowego, skierowanego do przedstawicieli „niższej klasy średniej”.

Zobacz także: NBP: 15 procent Polaków chce wrócić z emigracji do Polski

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Wszystko to przyczynia się do reemigracji: sytuacja gospodarcza i socjalna w Polsce poprawiła się, pojawiły się nowe szanse. Przede wszystkim w wielkich miastach jest dużo ofert pracy, które są lepiej opłacane niż praca na stanowiskach niewymagających kwalifikacji w Wielkiej Brytanii” – stwierdza niemiecka gazeta. Dziennik zaznacza jednak, że poważną przeszkodą dla powrotu Polaków do kraju jest cały czas utrzymująca się w Polsce na najwyższym poziomie w UE liczba tzw. umów śmieciowych.

Zobacz także: Emigracja coraz mniej atrakcyjna dla Polaków

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

pap / bankier.pl / kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz