Neoromańska katedra przegrała z węglem brunatnym – podaje serwis DW.de. Zabytkowy kościół w Immerath w Nadrenii Północnej-Westfalii został zburzony.

Wieś Immerath, w której jeszcze niedawno stała zabytkowa katedra pw. św. Lamberta, znika z powierzchni ziemi. Powodem jest decyzja wielkiego koncernu energetycznego RWE, do którego należy pobliska, gigantyczna, odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego  Garzweiler. Bywa ona nazywana „największą dziurą Europy”. Z powodu stałej rozbudowy kopalni, kolejne wsie znikają, ponieważ muszą jej ustąpić.

Taki los spotkał też wieś Immerath, niegdyś zamieszkiwaną przez ponad 1,2 tys. osób. Większość z nich już się przeniosła, na miejscu w tej chwili zostały jeszcze tylko trzy rodziny. Przeniesiono też szczątki zmarłych z miejscowego cmentarza. Większość domów tych, którzy wyjechali, została zburzona. Ponadto, zadecydowano, że zburzona zostanie również zabytkowa, neoromańska bazylika św. Lamberta z końca XIX wieku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kościół zburzono we wtorek, choć akcja trwała od poniedziałku. Wcześniej bezskutecznie protestowali przeciwko temu zarówno mieszkańcy okolicy, jak i aktywiści ochrony środowiska. Tuż przed rozpoczęciem rozbiórki do bazyliki wdarli się aktywiści Greenpeace. Domagali się wstrzymania prac do czasu powołania w Niemczech nowego rządu, który miałby podjąć decyzję o dalszych losach kopalni węgla brunatnego w Niemczech.

Na wyburzenie, w związku z rozbudową kopalni  Garzweiler, czekają jeszcze dalsze wsie.

Tuż przed zburzeniem bazyliki aktywiści Greenpeace jeszcze ją zajęli domagając się pozostawienia jej przynajmniej do czasu, aż powstanie nowy rząd i podejmie decyzję o dalszych losach kopalni węgla brunatnego w Niemczech. Liczono na to, że może zapaść decyzja o ograniczeniu dalszej eksploatacji niemieckich złóż węgla brunatnego. Jednak koncern RWE zadecydował o zburzeniu kościoła.

Neoromańska katedra Świętego Lamberta powstała w 1891 roku. Ostatnią mszę św. odprawiono tam w 2013 roku.

Czytaj również: Kościół katolicki w Niemczech od 2000 roku pozbył się 500 świątyń

 

dw.de / youtube.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz