Neoromańska katedra przegrała z węglem brunatnym – podaje serwis DW.de. Zabytkowy kościół w Immerath w Nadrenii Północnej-Westfalii został zburzony.

Wieś Immerath, w której jeszcze niedawno stała zabytkowa katedra pw. św. Lamberta, znika z powierzchni ziemi. Powodem jest decyzja wielkiego koncernu energetycznego RWE, do którego należy pobliska, gigantyczna, odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego  Garzweiler. Bywa ona nazywana „największą dziurą Europy”. Z powodu stałej rozbudowy kopalni, kolejne wsie znikają, ponieważ muszą jej ustąpić.

Taki los spotkał też wieś Immerath, niegdyś zamieszkiwaną przez ponad 1,2 tys. osób. Większość z nich już się przeniosła, na miejscu w tej chwili zostały jeszcze tylko trzy rodziny. Przeniesiono też szczątki zmarłych z miejscowego cmentarza. Większość domów tych, którzy wyjechali, została zburzona. Ponadto, zadecydowano, że zburzona zostanie również zabytkowa, neoromańska bazylika św. Lamberta z końca XIX wieku.

Kościół zburzono we wtorek, choć akcja trwała od poniedziałku. Wcześniej bezskutecznie protestowali przeciwko temu zarówno mieszkańcy okolicy, jak i aktywiści ochrony środowiska. Tuż przed rozpoczęciem rozbiórki do bazyliki wdarli się aktywiści Greenpeace. Domagali się wstrzymania prac do czasu powołania w Niemczech nowego rządu, który miałby podjąć decyzję o dalszych losach kopalni węgla brunatnego w Niemczech.

Na wyburzenie, w związku z rozbudową kopalni  Garzweiler, czekają jeszcze dalsze wsie.

Tuż przed zburzeniem bazyliki aktywiści Greenpeace jeszcze ją zajęli domagając się pozostawienia jej przynajmniej do czasu, aż powstanie nowy rząd i podejmie decyzję o dalszych losach kopalni węgla brunatnego w Niemczech. Liczono na to, że może zapaść decyzja o ograniczeniu dalszej eksploatacji niemieckich złóż węgla brunatnego. Jednak koncern RWE zadecydował o zburzeniu kościoła.

Neoromańska katedra Świętego Lamberta powstała w 1891 roku. Ostatnią mszę św. odprawiono tam w 2013 roku.

Czytaj również: Kościół katolicki w Niemczech od 2000 roku pozbył się 500 świątyń

 

dw.de / youtube.com / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply